Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Važecká jaskyňa ukrýva zaujímavé miesta

Sni mka obrazovky 2018 04 14 oa21.31.19.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže, okrem iného, pochváliť aj neuveriteľným prírodným bohatstvom, do ktorého patria určite aj naše jaskyne. Na Slovensku ich je možné nájsť hneď niekoľko desiatok a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Važeckej jaskyne. Už ste ju niekedy videli?

Kde sa jaskyňa nachádza?

Važecká jaskyňa sa nachádza v Litptovskej kotline, pri obci Važec. Konkrétne ju viete nájsť v   doline rieky Biely Váh na severnom okraji Nízkych Tatier, v pohorí Kozie chrbty. Táto kvapľová jaskyňa je dlhá 530 metrov, z čoho je sprístupnených 230 metrov pohodlnou prehliadkovou trasou.

Važecká jaskyňa je vytvorená v zaujímavom type kotlinového krasu v šedomodrých vápencoch stredného triasu, ktoré sa striedajú so svetlými dolomitmi. Jaskyňa je do značnej výšky vyplnená riečnymi usadeninami.

Jaskyňa ponúka viacero zaujímavých miest, ako napríklad 2 metre vysoký a 80 centimetrov široký kvapľový stĺp a Biele záclony v Húskovej sieni, Koralové jazierko v Jazierkovej sieni, Galéria a Zbojnícka komora.

Vedeli ste, že po obci Važec je dokonca pomenovaná malá planétka, ktorú v roku 2010 objavil slovenský astronóm Tomáš Vorobjov?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 16. apríla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: