Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedeli ste o tom, že aj na Slovensku máme more?

Sni mka obrazovky 2018 04 04 oa16.01.35.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko je známe aj viacerými zaujímavými a jedinečnými prírodnými krásami. Jedným zo slovenských prírodných unikátov je určite aj Kamenné more, ktoré na Slovensku máme. Už ste o ňom niekedy počuli?

Kamenné more

Ide o prírodnú rezerváciu, ktorá je v správe štátnej ochrany prírody Štiavnické vrchy. More sa nachádza v katastrálnom území obce Vyhne v okrese Žiar nad Hronom. Práve tento prírodný unikátom patrí k tým najväčším dominantám nielen samotnej obce, ale aj širšieho okolia.

Prírodná rezervácia bola vyhlásená na ochranu geomorfologických foriem a viacerých chránených a zriedkavých druhov živočíchov.

Jedno z najstarších chránených území

Kamenné more je rozlohou najväčšie kamenné more v sopečnej časti Karpát a jedno z najstarších chránených území na Slovensku cenné predovšetkým pre svoju geologickú hodnotu.

Ako toto more vzniklo?

Je tvorené rylolitovými balvanmi načervenkastej a belavej farby, ktoré vplyvom mrznúcej vody postupne zvetrávali a následne sa pravdepodobne pri zemetrasení uvoľnili. Vplyvom gravitácie sa najväčšie balvany dostali do spodnej časti, zatiaľ čo horné partie tvoria kamene menšie.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 5. apríla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: