Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete ako vznikol názov priehradnej nádrže Ružín?

Sni mka obrazovky 2018 04 12 oa12.08.44.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Aj napriek tomu, že naša krajina sa nemôže pochváliť vlastným morom, tak tu máme viaceré vodné nádrže, ktoré stoja za to. Nie všetky sú sprístupnené a dá sa v nich v lete kúpať, ale aj tak patria k tým najväčším zaujímavostiam Slovenska. Medzi známe patrí aj Ružín v okrese Gelnica.

Ružín

Ružín je priehradná nádrž, ktorá sa nachádza na rieke Hornád, juhovýchodne od obce Margecany, ktorá tvorí zdroj úžitkovej vody pre priemysel a tepelnú energetiku.

Táto priehradná nádrž bola vybudovaná v rokoch 1963 – 1970 a pomenovaná je podľa rovnomennej zaniknutej obce Ružín. Vedeli ste o tom? Využíva sa aj vodná energia nádrže, je ochranou pred veľkými vodami a slúži aj pre rekreačné účely.

Vodná nádrž má zásobný objem 45,3 miliónov kubických metrov a zatopená plocha je 3,9 štvorcových kilometrov. Dĺžka tejto priehrady je 11 kilometrov.

Ružínsky viadukt

Cez priehradu vedie železničný Ružínsky viadukt. Ide o železničný most na trati zo Žiliny do Košíc neďaleko obce Margecany. Viadukt bol postavený v rokoch 1952 až 1955 a je dlhý 280 metrov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 15. apríla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: