Aj ty si s priateľmi zvykneš pri poháriku dať aj nejakú tú shishu, vychutnávať si jej chuť a hrať sa s bohatým dymom? Navodzuje pohodu, a preto ju majú v obľube fajčiari i nefajčiari. Na výber je toľko príchutí – malinové, kokosové, banánové, jablkové, jahodové, obľúbené mätové, bio, kamienkové, obyčajné – jednoducho je možné si skombinovať chuť, akú len chceš. Ale čo to vlastne fajčíme?
Tak toto je sila! Sleduj, aký je rozdiel v pľúcach fajčiara a nefajčiara!
Prvé vodné fajky v podobe kokosových orechov s dierou na trubicu sa nazývali hookah a pochádzali z Indie. Indovia ich používali najmä na fajčenie ópia a hašišu. V dnešnej podobe pod názvom shisha ich poznáme už približne päť storočí a momentálne sa tešia veľkej obľube po celom svete.
Príjemné voňajúci dym je zavádzajúci a fajčiari vodných fajok však zväčša nemajú ani poňatia o množstve inhalačných toxických chemikálií a ich škodlivých účinkov na zdravie. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, fajčenie vodnej fajky je veľmi škodlivé pre zdravie. Zvyšuje riziko rakoviny, chronickej bronchitídy alebo kardiovaskulárne problémy.
Súvislosti medzi shishou a množstvom cigariet
Zloženie vodnej fajky tvorí asi 25% tabaku spojeného so zmesou melasy a ovocnou príchuťou, čo robí dym aromatickým. Priemerne 50 ťahov z vodnej fajky na jednu hodinu sa rovná dvom až trom krabičkám cigariet, čo spôsobuje, že sa ti pravidelným fajčením vodnej fajky znižuje funkcia pľúc o 25 percent. Množstvo oxidu uhoľnatého v jej dyme je 7-krát väčšie, než aké je obsiahnuté v dyme z cigarety. Dym z vodnej fajky obsahuje toľko znečistenia oxidu uhoľnatým (CO) ako 15 až 25 cigariet.
Toto je asi tá najdrsnejšia protifajčiarska reklama! Len pre silné povahy!
Riziko prenosu mikróbov
Fajčením vodnej fajky vzniká aj riziko mikrobiálnej infekcie, ako je herpes alebo tuberkulóza. Odborný asistent Rania Siam z Americkej univerzity v Káhire dokonca tvrdí, že vodná fajka je živnou pôdou pre baktérie. Infekcia sa šíri hlavne v úzkej trubici používanej denne mnohými fajčiarmi, a tiež prostredníctvom násadiek na ústa. Povinnosťou barmaniek, barmanov či čašníkov je samozrejme dať každému fajčiarovi vlastnú násadku, málokomu sa však chce táto násadka po každom meniť.
Vodná fajka sa však aj napriek týmto odstrašujúcim údajom teší svojej vysokej popularite dokonca aj v krajinách, kde je fajčenie tabakových výrobkov odsudzované a na prvých priečkach je zdravý životný štýl. Je teda len na tebe, ako sa s tým vysporiadaš (:pardon:)