Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vodný mlyn Bohunice

Sni mka obrazovky 2018 03 06 oa12.02.30.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.lia.mskslevice.sk
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo zaujímavých miest či pamiatok rôzneho druhu. Medzi zaujímavé technické pamiatky patrí určite aj vodný mlyn Bohunice. Už ste si ho boli niekedy pozrieť?

Bohunice

Bohunice sú obcou, ktorá sa nachádza v okrese Ilava, na Strednom Považí. Napriek tomu, že počtom obyvateľov ide o menšiu obec, tak približne 2 kilometre za dedinou sa nachádza zaujímavá technická pamiatka, vodný mlyn.

Vodné mlyny na Slovensku

Na Slovensku sa v súčasnosti nachádzajú už len posledné vodné mlyny, ktoré však už neslúžia pôvodnému účelu. Nájsť v nich môžete viaceré zaujímavé expozície a výstavy, ktoré sa venujú a približujú ich pôvodný význam. Vodný mlyn môžete nájsť v obciach ako Jelka, Tomášikovo a tiež aj v Bohuniciach.

Vodný mlyn

Ide o typ vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon. Mlyn sa skladá z obytnej a technickej časti, ktoré sú oddelené múrmi a majú samostatné vchody do dvora. Obytná časť pozostáva z izby, kuchyne a komory a táto časť je zariadená dobovým nábytkom. Technická časť je tvorená mlynicou s funkčnými a kompletnými mlynskými strojmi a kolesovňou.

Sni mka obrazovky 2018 03 06 oa12.02.19.jpg
www.lia.mskslevice.sk

Tekovské múzeum v Leviciach

Tento mlyn patrí v súčasnosti pod správu Tekovského múzea v Leviciach, a tak je sprístupnený aj verejnosti. Ak vás zaujímajú aj technické pamiatky, tak sa vám aj toto miesto bude určite páčiť.

Sni mka obrazovky 2018 03 06 oa12.02.30.jpg
www.lia.mskslevice.sk
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 8. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: