Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vodný mlyn pri obci Dunajský Klátov

Sni mka obrazovky 2018 03 18 oa21.23.12.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo zaujímavých miest či pamiatok rôzneho druhu. Medzi zaujímavé technické pamiatky patrí určite aj vodný mlyn pri obci Dunajský Klátov. Už ste si boli tento vodný mlyn niekedy pozrieť?

Vodné mlyny

Na Slovensku sa v súčasnosti nachádzajú už len posledné vodné mlyny, ktoré však už neslúžia pôvodnému účelu. Nájsť v nich môžete viaceré zaujímavé expozície a výstavy, ktoré sa venujú a približujú ich pôvodný význam. Vodný mlyn môžete nájsť v obciach ako Jelka, Tomášikovo a tiež aj pri obci Dunajský Klátov.

Podunajská nížina

Táto oblast mala pre činnosť vodných mlynov vhodné podmienky, pretože tam tečú pomerne mohutné vodné toky s primeraným spádom a početnými ramenami. Tento vodný patrí k významným technickým pamiatkam, pretože je jedným z mála zachovaných vodných mlynov na Slovensku so spodným náhonom.

Vodný mlyn pri Dunajskom Klátove

Mlyn bol postavený na Klátovskom ramene Malého Dunaja a pochádza pravdepodobne z obdobia 19. storočia.

Mlyn bol v druhej polovici minulého storočia vďaka Žitnoostrovskému múzeu v Dunajskej Strede zrekonštruovaný a v roku 1987 ho uviedli do prevádzky ako ukážku vodného mlyna so spodným náhonom. V mlyne sa nachádza pôvodné vybavenie, vrátane viacerých mlynárskych pomôcok.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 21. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: