Vodný mlyn v Tomášikove vás očarí aj krásnou prírodnou scenériou

Zdieľať
Img_4159.jpg

To, že slovenská príroda je naozaj nádherná, to vie asi každý z nás a máme byť naozaj právom na čo hrdí. Na viacerých miestach môžeme nájsť krásne pamiatky, ktoré sú situované práve v jej blízkosti. Rovnako to je aj s vodným mlynom v dedinke Tomášikovo, ktorý vás dostane svoju jedinečnosťou a krásou. Už ste ho videli?

Kedy tento mlyn vznikol?

Vodný mlyn v Tomášikove bol postavený v roku 1895 a nachádza sa v krásnom prírodnom prostredí na brehu Malého Dunaja, približne 2 kilometre za obcou Tomášikovo. Zachoval sa v pôvodnom stave, teda bez rušivých zásahov do konštrukcie, dokonca s uceleným a prevádzkyschopným mlynským zariadením.

Kde je mlyn umiestnený?

Tento vodný mlyn je umiestnený v malebnom prírodnom prostredí na sútoku Malého Dunaja so Suchým potokom. Okolité lužné lesy dotvárajú príjemnú atmosféru a vodáci radi splavujú trasu vedúcu aj popri mlyne v Tomášikove.

V akom stave je dnes?

Dnes slúži tento mlyn ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Ani obnovy a opravy v minulom storočí nenarušili jeho originálnu konštrukciu. Aj v súčasnosti je vo vnútri pôvodný interiér s pôvodným mlynárskym náradím. Patrí pod správu Vlastivedného múzea v Galante, ktoré sa špecializuje na výskum dejín mlynárskeho remesla.

Čo môžete robiť v jeho okolí?

Okrem toho, že si mlyn a jeho interiér môžete pozrieť, tak v blízkosti mlyna je možné kotviť v prípade splavu rieky, prípadne táboriť s možnosťou kúpania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom