Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vrch Holica je známy aj ako Napoleonov klobúk. Prezradíme vám prečo takéto pomenovanie

Sni mka obrazovky 2018 05 23 oa12.37.58.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko je známe aj tým, že príroda, ktorú tu máme je naozaj krásna a jedinečná. Tentokrát sme sa pozreli na vrch Holica, ktorý je často označovaný aj ako Napoleonov klobúk. Viete, ako vzniklo toto pomenovanie? Aj to sa dozviete v tomto článku.

Slovenské rudohorie

Slovenské rudohorie sú plochou najväčšie pohorie Slovenska. A aj skalný masív vrch Holica patrí z geomorfologického hľadiska do oblasti Slovenského rudohoria.

Kde sa tento vrch nachádza?

Vrch Holica sa nachádza priamo nad ružínskym železničným mostom, ktorý je nazývaný Ružínsky viadukt. Tento most sa nachádza medzi obcou Malá Lodina a malou rekreačnou oblasťou Ružín – zástavka.

Prečo práve Napoleonov klobúk?

Vrch sa často nazýva aj Napoleonov klobúk, toto pomenovanie dostal kvôli podobe s klobúkom, ktorý nosil Napoleon Bonaparte. Tiež je označovaný aj ako Líščí vrch, ide o ľudové pomenovanie miestneho obyvateľstva.

Výhľady

Nádherné výhľady na okolitú prírodu ponúkajú len mohutné skaly, ktoré sa nachádzajú na severozápade a juhovýchode svahu vrchu Holice. Na severozápadnom svahu sa nachádza aj známa Ružínska skala. Tá ponúka krásne výhľady na Bujanovské vrchy, vrch Sivec, vodné dielo Ružín, vrch Kojšovská hoľa, Folkmarskú skalu či Hnilecké vrchy.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 26. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: