Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyhasnutá sopka na Slovensku láka nejedného turistu

Sni mka obrazovky 2018 06 17 oa9.37.21.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Možno sa to bude zdať na prvý pohľad ako nemožné, no aj na Slovensku máme hneď viacero sopiek. Našťastie ani jedna z nich nie je činnou, a veríme, že to tak aj ostane. Tentokrát vám v článku ukážeme jednu z najmladších sopiek na Slovensku.

Kde sa táto sopka nachádza?

K najzaujímavejším vrchom pohoria Cerová vrchovina patrí vyhasnutá sopka Ragáč, ktorá je jednou z najmladších sopiek na Slovensku. V jej vrcholovej časti, ktorá bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu, možno pozorovať množstvo zaujímavých geologických a geomorfologických javov, ktoré dokumentujú pradávnu sopečnú činnosť.

Sni mka obrazovky 2018 06 17 oa9.34.51.jpg
www.vypadni.sk

Čo všetko sa tam dá vidieť?

Na tomto mieste tak môžete vidieť dutiny po výfukoch sopečných pár či vrcholový kužeľ so sopečnými bombami, troskami a útržkami lávy.

Sni mka obrazovky 2018 06 17 oa9.34.55.jpg
www.vypadni.sk

Kamenné more

Na severozápadnom svahu vrchu sa zas rozprestiera menšie kamenné more. Okrem zaujímavých foriem neživej prírody sa na Ragáči nachádzajú aj viaceré chránené druhy rastlín a živočíchov.

Výhľady z Ragáča

Za priaznivého počasia je z vrcholu kopca vidieť do širokého okolia a výhľady z tohto miesta sú naozaj krásne. Na toto miesto je možné dostať sa po značkovaných turistických chodníkoch z obcí Hajnáčka a Gemerské Dechtáre.

Sni mka obrazovky 2018 06 17 oa9.34.58.jpg
www.vypadni.sk
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 17. júna 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: