Záhada vrážd pri jazere Bodom

Zdieľať
bodom

Bodomské jazero leží neďaleko Helsínk a je neslávne známe masovou vraždou, ku ktorej došlo začiatkom júna v roku 1960. Prečo prišli o život traja mladí ľudia je dodnes záhadou…

Skoro ráno bola skupinka štyroch tínedžerov – dvoch 18-ročných chlapcov a dvoch 15-ročných dievčat – brutálne napadnutá nožom a palicou, zatiaľ čo spala v stane pri jazere Bodom. Útok prežil iba jeden z nich, Nils Gustafsson, ktorý síce utrpel množstvo zranení, ale prežil. No napriek tomu, že prežil, polícia nemala žiadne stopy, ktoré by jej pomohli vypátrať útočníka.

O 12 rokov neskôr, tiež začiatkom júna, sa našiel samovrah, ktorý sa v liste na rozlúčku k spáchaniu vrážd priznal. V čase vraždy pracoval pri jazere a údajne mal obetiam predať limonádu. Vyšetrovanie však dokázalo, že samovrah tínedžerov nezabil. Na čas vraždy mal totiž alibi – spal doma so svojou manželkou, ktorá to potvrdila.

https://www.reddit.com/r/UnresolvedMysteries/comments/2oi0va/the_unsolved_lake_bodom_killings_three_camping/
https://www.reddit.com/r/UnresolvedMysteries/comments/2oi0va/the_unsolved_lake_bodom_killings_three_camping/ Foto: www.reddit.com

Ďalšia stopa sa objavila v roku 2003, keď profesor Jorma Palo vyšiel na verejnosť so správou o mužovi, ktorého krátko po tom, ako došlo k vraždám, ošetril v miestnej nemocnici. Mužovi menom Hans Assmaann v nemocnici ošetrili podozrivé zranenia. Assmaann sa mal k vraždám priznať fínskemu novinárovi v roku 1997. Zistilo sa, že Assmaann mal byť naviazaný na KGB, a tak sa jeho priznanie podľa profesora Pala nedostatočne vyšetrilo.

Najväčší zvrat vnieslo do prípadu zatknutie Nilsa Gustafssona v roku 2004, ktorý ako jediný prežil. Bolo to 44 rokov po vražde a Gustafsson mal v tom čase 62 rokov. Podľa oficiálneho stanoviska malo k vraždám dôjsť po tom, čo Gustafsson dostal záchvat žiarlivosti kvôli svojej novej priateľke. Dievča mal dobodať ako prvé obzvlášť krutým spôsobom a dvoch ďalších tínedžerov zabil menej drastickým spôsobom. Rozbor krvi však ukázal, že Gustafsson nevraždil, a tak bol v roku 2005 oslobodený. Gustafsson dostal od fínskej vlády dokonca vysoké finančné odškodné za psychickú ujmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom