Záhadné staroveké tetovania 2. časť. Filipínske ohnivé múmie a Mokomokai

Zdieľať
10 5 1.jpg

Tetovania sú jednou z najstarších foriem umenia na tele. Ale pretože tetovania sú priamo na koži, ktorá rýchlo zhnije, len pár vzácnych exponátov prežilo z antických dôb. Po miléniá boli permanentné znaky na tele používané ako sociálny ukazovateľ, náboženská ikona, či kozmetické vylepšenie.

FILIPÍNSKE OHNIVÉ MÚMIE

Múmie z jaskýň v okolí Kabayan na Filipínach sa zachovali vďaka ohňu. Archeológovia sa domnievajú, že múmie patria ku kmeňu Ibaloi a datujú sa do roku 1200-1500 nášho letopočtu. Majitelia tiel zomreli v období španielskej kolonizácie pri otvorenom ohni. Odborníci predpokladajú, že liečba dymom bola vyhradená pre kmeňových vodcov. Mnohé ohnivé múmie sú pokryté tetovaniami znázorňujúcimi geometrické vzory a zvieratá ako jašterice, hady, škorpióny, či stonožky. Niektoré majú kruhové tetovania okolo zápästí, ktoré môžu predstavovať solárne disky. Iné sú tvorené kľukatými vzormi. Apo Annu je jednou z najzaujímavejších ohnivých múmií. Na začiatku roku 1900 boli jej zložito potetované pozostatky ukradnuté. Miestni obyvatelia verili, že neprítomnosť Apo Annu spôsobila prírodné katastrofy ako zemetrasenie, sucho, hladomor, choroby. Nakoniec bola ohnivá múmia vrátená a obnovila pôvodnú rovnováhu.

https://www.wmf.org/project/kabayan-mummy-caves
https://www.wmf.org/project/kabayan-mummy-caves

MOKOMOKAI

V maorskej kultúre existuje termín pre zakonzervované potetované hlavy- mokomokai. Výroba týchto hrozných trofejí je časovo veľmi náročná. Po prvé je hlava oddelená od tela a potom sa naplní ľanovými vláknami a živicou. Po druhé je potom varená a vyúdená nad ohňom. Potom hlavu pár dní sušia na slnku a natrú žraločím olejom. Samotné tetovanie je vyrezávané do živého mäsa nástrojom nazývaným „uhi“ a ryhy sú vyplnené atramentom. Všeobecne platí, že tieto tetovania nosili len muži na označenie vysokého statusu. Pričom platilo, že tetovanie slúžilo ako značka odvahy a dospelosti, pretože nechať si potetovať tvár je veľmi bolestivé. Jednou z najznámejších hláv je Toi Moko, ktorý poslúžil v rámci výmenného obchodu s Britmi, ktorí domorodcom dali zbrane a iný tovar. Toi Moko bol v Guernseyskom múzeu pred návratom na Nový Zéland.

http://www.ancient-origins.net/artifacts-other-artifacts/mokomokai-preservation-tattooed-maori-heads-new-zealand-005236
http://www.ancient-origins.net/artifacts-other-artifacts/mokomokai-preservation-tattooed-maori-heads-new-zealand-005236

PAZYRYCKÉ MÚMIE

V roku 1993 archeológovia odkryli hrob z Doby železnej vo vrchoch na Sibíri. Pohrebisko uchovávalo múmie z kmeňa Pazyryk. Boli to kočovní pastieri, ktorí používali tetovanie ako sociálny identifikátor. Múmie a ich tetovania sú v pozoruhodne zachovanom stave. Je to vďaka vode, ktorá prenikla do podzemnej komory a zamrazila obsah komory do pevného bloku ľadu. Spolu s múmiami archeológovia objavili aj čínsky hodváb, koberce a vrecko konope, ktoré boli tiež uložené v komore. Jedna z múmií je považovaná za vodcu- muž vo veku okolo 50 rokov je potetovaný zložitými vzormi prepletených šeliem. Spolu so známymi reálnymi tvormi sú tu aj neznáme mäsožravce a monštrá. Muž má na krku kruhové tetovania, ktoré mohli mať terapeutický účel. Medzi múmiami je aj žena prezývaná Princezná Ukok, ktorá má tiež podobné tetovania. Múmia princeznej má oholenú hlavu, na ktorej má parochňu a čelenku.

http://listverse.com/2016/11/05/10-mysterious-ancient-tattoos/
http://listverse.com/2016/11/05/10-mysterious-ancient-tattoos/

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom