Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zaujímavosti o Vodnom diele Gabčíkovo

Sni mka obrazovky 2018 04 23 oa22.07.40.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza viacero zaujímavých a jedinečných miest, ktoré však majú aj viaceré dôležité a významné funkcie. Rovnako je to aj v prípade Vodného diela Gabčíkovo. Prečítajte si tento článok a dozviete sa pár zaujímavostí o tomto mieste.

Vodné dielo Gabčíkovo

Ide o vodné dielo na rieke Dunaj, ktoré bolo vybudované neďaleko mesta Gabčíkovo, juhovýchodne od Bratislavy.

Kedy bolo vybudované?

Toto vodné dielo bolo budované od roku 1977, pôvodne ako vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na základe medzinárodnej zmluvy z roku 1977 a predovšetkým s cieľom zabrániť pravidelným záplavám v tejto oblasti.

Maďarsko v roku 1989 jednostranne a bez toho, aby to Slovensku oznámilo, ukončilo práce na stavbe svojej časti, čím donútilo Česko-Slovensko od novembra 1991 realizovať len časť diela pri Bratislave v pozmenenej podobe. Toto dielo bolo uvedené do prevádzky v októbri 1992.

Využitie tohto vodného diela

Vodné dielo Gabčíkovo plní viaceré dôležité funkcie, ako napríklad to, že sa stará o produkciu elektriny. Rovnako tak chráni územia pred záplavami, ktoré v minulosti spôsobili veľké škody či stará sa o reguláciu výšky hladiny Dunaja.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 25. apríla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: