Tento zoznam obsahuje popisy a obrazy experimentovania na ľuďoch, ktoré môžu byť pre niekoho poburujúce či urážajúce.
Strašidelné príbehy z Creepypasta 2. časť. Fiktívna organizácia s temnou minulosťou a mladý zabijak Jeff
Ľudia ako objekt experimentovania sú tu už dávno. Experimentovanie samotné ako aj výskumná etika sa časom vyvíjali. Kedysi boli pokusy vykonávané na väzňoch, otrokoch alebo aj na rodinných príslušníkoch. Sú však aj prípady, kedy vedci či lekári vykonávali experimenty sami na sebe, aby neohrozili iné životy. Tu je však zoznam najdiabolskejších a neetických pokusov vykonaných na ľuďoch.
Experiment v Stanforde
Stanfordský väzenský experiment bol psychologickou štúdiou ľudských reakcií na zajatie a na následné správanie väzňov aj strážnikov. Experiment viedol v roku 1971 psychológ Philip Zimbard na Stanfordskej univerzite. Vysokoškolskí dobrovoľníci zohrávali úlohu stráži a aj väzňov uväznených vo falošnej väznici v suteréne školy. Väzni aj strážcovia sa rýchlo zhostili svojich rolí a prekročili hranice toho, o čom sa hovorilo. Ich silné vžitie sa do role viedlo k nebezpečným a psychologicky škodlivým situáciám. O jednej tretine strážcov sa hovorilo ako o extrémne sadistických, pričom ich väzni boli emočne traumatizovaní a dvaja z nich dokonca museli experiment ukončiť skôr. Nakoniec sa profesor znepokojený správaním a antisociálnymi tendenciami svojich subjektov rozhodol celý experiment včas ukončiť.
Slávny ruský experiment, pri ktorom ľudia začali jesť svoje vlastné orgány a mäso
Experiment na sirotách
The Monster Study bol experiment vykonaný na 22 osirelých deťoch z Davenportu. V roku 1939 si profesor z Iowskej univerzity Wendell Johnson vybral jednu zo svojich absolventiek, Mary Tudorovú, aby vykonala pokusy na deťoch. Deti boli rozdelené do skupín, kde sa hodnotil ich rečový prejav. Polovici detí sa ušlo od Johnsona pozitívneho hodnotenia ich reči a druhá polovica si vyslúžila veľmi negatívne hodnotenie. Hoci deti v tejto skupine hovorili normálne, keď dostali negatívne hodnotenie a terapiu, počas života neskôr trpeli rečovými vadami a mali psychologické problémy. Experiment sa jeho tvorcovia snažili udržať v tajnosti, ale nakoniec sa všetko prevalilo a Univerzita sa za tento pokus verejne ospravedlnila v roku 2001.
3 šialené lekárske experimenty, z ktorých budete mať husiu kožu
Projekt 4.1
Tento projekt bol medicínskou štúdiou na obyvateľoch Marshallových ostrovov, ktorí boli vystavení rádioaktívnemu odpadu z jadrového testu Castle Bravo z 1. marca 1954. Po prvom desaťročí od testu boli účinky ožiarenia nejednoznačné a štatisticky ťažko súviseli s ožiarením. U žien sa v prvých piatich rokoch po nehode zdvojnásobili potraty a pôrody mŕtvych detí, ale potom sa hodnoty vrátili do normálu. U niektorých detí sa objavili vývojové ťažkosti a narušený rast, avšak nebolo to nič významné. Ale počas nasledujúcich desaťročí sa dôsledky ožiarenia objavili a boli nepopierateľné. Deti začali trpieť rakovinou štítnej žľazy a začali sa u nich objavovať nádory. Projekt výsledky priniesol, ale samozrejme s vlnou kritiky na to, že obyvatelia ostrovov boli použití ako „morčatá“ pri ožarovacích pokusoch.