Zrúcanina Sitnianskeho hradu je naozaj čarovná

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 01 20 oa16.52.10.jpg

Na Slovensku je možné nájsť viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré boli v minulosti domovom nejedného významného panovníka. Dnes je už veľa z nich len zrúcaninami, no ani to im neuberá na ich čare. Medzi takéto zrúcaniny patrí aj Sitniansky hrad. Už ste si tento hrad boli pozrieť?

Kedy hrad vznikol?

Sitniansky hrad je zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia, ktorý sa nachádza na rovnomennom vrchu v pohorí Štiavnické vrchy. A vidieť je ho možné už z veľkej diaľky. Takže ho určite neprehliadnete.

Legendy o hrade

K hradu sa viažu viaceré legendy a povesti. Medzi tie najznámejšie legendy patrí aj tá, ktorá hovorí o tom, že v útrobách vrchu sa skrývajú sitnianski rytieri. Vrch s rytiermi sa vraj otvorí v prípade, ak to miestny ľud bude potrebovať.

Rozhľadňa

Na vrchole Sitna sa nachádza aj drevená rozhľadňa, kde sa môže každý turista občerstviť a tiež sa môže dozvedieť niečo o ochrane prírody na území Štiavnických vrchov.

Čo sa s hradom deje v súčasnosti?

Hrad je v súčasnosti už len ruinou, ktorá splýva so skalou, na ktorej je vystavaný. V posledných rokoch začali dobrovoľníci s archeologickým výskumom v jeho okolí. Uvidíme, či sa im podarí objaviť niečo zaujímavé.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom