7 vecí, ktoré sú v krimi drámach zvyčajne zobrazené chybne

Zdieľať
Ncis 4.jpg

Obľúbené televízne seriály bývajú často nepresné. Dochádza v nich k chybám, ktoré diváka často presvedčia, že niečo je pravda, hoci to tak nemusí bezpodmienečne byť. Budete prekvapení, čomu by ste mali prestať veriť.

Policajti nemusia zakaždým páchateľa informovať o jeho právach

Podľa profesora trestného súdnictva Matta C. Pinskera oboznámenie s právami vôbec nie je také časté, ako to ukazujú seriály. Oboznámenie s právami sa v skutočnosti zriedka robí na mieste zločinu, dochádza k nemu až pri vypočúvaní.

Právnici nesedia s klientmi počas vypočúvania

Pinsker radí svojim klientom, aby nehovorili nič. Zriedka povedia niečo, čo by bolo užitočné. Dokonca si môžu svojou výpoveďou skôr ublížiť ako pomôcť. Vo chvíli, keď má človek pri sebe advokáta, už dávno vyriekol veci, ktoré nemal. Ak má však klient cenné informácie, mal by ich povedať právnemu zástupcovi skôr, ako prokurátorovi.

Detektívi nevedú SWAT tím

Často v seriáloch hlavná postava, zvyčajne detektív alebo policajný dôstojník, vedie SWAT tím pri zásahu. Často majú oblečené „obyčajné“ veci, držia pištoľ a majú na sebe nepriestrelnú vestu, zatiaľ čo SWAT tím je oblečený do boja. V skutočnom svete najprv zasahuje tím a ako náhle je priestor bezpečný, prichádzajú na scénu orgány činné v trestnom konaní.

Detektívi zvyčajne nie sú vo velení

Detektívi v mnohých vládnych agentúrach majú rovnaké postavenie ako policajti. Zvyčajne sú pod dohľadom seržantov či iných vedúcich.

Nič také, ako kontrola počítača obete/podozrivého sa nedeje

Skutoční policajti a detektívi sa k informáciám nedostávajú tak ľahko. Musia manuálne vyhľadávať súbory, rodinných príslušníkov a vládne záznamy. Niektoré informácie hľadajú pomerne dlho, musia podávať formálne žiadosti a predvolania. To, čo v televízii trvá niekoľko sekúnd, v skutočnosti často trvá dni až týždne.

Parkovacie miesta nie je také ľahké nájsť

Tiež vás v seriáloch (ale aj vo filmoch) občas prekvapí, ako ľahko policajti zaparkujú pred miestom, na ktoré idú? V skutočnosti to pritom až také ľahké nie je a napríklad v takom New Yorku či väčšom meste by ste hľadali parkovacie miesto ťažko.

Priznanie nie je uzavretím prípadu

Pravdou je, že v skutočnosti sa prizná málokto a keď aj, nie je to také dramatické. Priznaním sa prípad však nekončí. Vyšetrovatelia musia objasniť motív, zistiť všetky detaily o zločine a overiť si, či vyhlásenia súhlasia s ostatnými dôkazmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom