Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Legendy o známych miestach na Slovensku 2. časť: Bezhlavý mních a strašidelný žobrák z Nitry

Nitra hrad.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
© Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:

Nitra patrí k najstarším slovenským mestám a počiatky jej osídlenia siahajú až do praveku. Územie mesta bolo husto osídlené už pred 30-tisíc rokmi. K tomuto starobylému mestu sa viaže niekoľko legiend a povestí. Počuli ste už o bezhlavom mníchovi či žobrákovi s klobúkom, ktorý nemal dno? Ak sa niekedy budete potulovať po Hornom meste Nitry, mali by ste si na nich dávať pozor…

Bezhlavý mních aj šľachtic

Horné mesto je najstaršou časťou mesta Nitra a viaže sa k nej legenda o bezhlavom mníchovi, ktorý tu má strašiť. Mních sa síce objavoval len občas, no považoval sa za predzvesť nejakého nešťastia. Zvyčajne to bola nejaká prírodná pohroma či katastrofa. Ako píše vo svojom článku Ladislav Martinček, jeden jeho známy vraj tohto mních videl a následne mu počas nočnej búrky udrel do rodičovského domu blesk. Dom zhorel do tla.

depositphoto
depositphoto

Mních však nie je jediný, kto v Nitre „stratil hlavu“. Traduje sa tiež legenda o šľachticovi, ktorý sa zjavuje pred jednou nitrianskou kúriou. Tá patrila šľachtickému rodu Ocskayovcov a bezhlavý Ladislav bol generálom u Rákocziho. Potom však Rákocziho zradil v Nových Zámkoch a keď Nové Zámky dobyli kuruci, generála na námestí v roku 1710 sťali. Odvtedy sa bezhlavý Ladislav zjavuje v Nitre. Má nastupovať do čierneho koča a po ceste pozdĺž Pároviec hľadá svoju stratenú hlavu.

© Najky.sk, iDen Media s.r.o
© Najky.sk, iDen Media s.r.o

Strašidelný žobrák

Táto legenda sa viaže na uličku, ktorá smeruje od Mostnej na hradný kopec. Na konci tejto uličky sa podľa legendy vždy o polnoci objavoval žobrák prosiaci o almužnu. V rukách mal klobúk a keď mu vydesený okoloidúci vhodil do klobúka zopár drobných, peniaze z neho vypadli, ako by klobúk nemal dno. Podľa starých Nitranov je to duch mlynára Rismana. Ten bol veľmi lakomý a žobrákom nikdy nedal ani halier. Za svoju lakomosť tak musí pykať a žobrať v uličke pod hradným kopcom. A hoci mu aj niekto hodí do klobúka pár drobných, vždy mu z neho vypadnú.

© Najky.sk, iDen Media s.r.o
© Najky.sk, iDen Media s.r.o

Čierny pes

Čierny pes s krvavými očami sa má zjavovať pod hradnou bránou každú noc o polnoci a odháňa každého, kto by chcel vstúpiť na hrad. Hovorí sa, že je to duch Turka, ktorý mal pred hradnou bránou zabiť veľa obrancov hradu, a tak teraz za trest musí po svojej smrti hradnú bránu strážiť on v podobe desivého psa.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 18. januára 2017Zdroj www.nitra.sk korzar.sme.sk
reklama:
reklama:
reklama: