Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Legendy o známych miestach na Slovensku 4. časť: Aj Košice majú svoje strašidlá

DEÒ HEMOFÍLIE: Dóm sv. Alžbety svieti na èerveno
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
reklama:
reklama:

Možno by ste to nepovedali, no aj k slovenským mestám a miestam sa viažu rôzne legendy a záhady. Tentokrát sa pozrieme na to, ako je to s legendami metropoly východného Slovenska.

Bosorky, škaredá žena a žobrák

Na južnej veži Dómu sv. Alžbety je chrlič dažďovej vody v podobe škaredej ženy, ktorá je podľa legendy ženou hlavného staviteľa chrámu. Jeho žena bola vraj často opitá, a tak ju na hanbu takto zvečnil.

Ku Košiciam sa tiež viaže legenda o žobrákovi, ktorý žobral celý život a za ten čas si vyžobral toľko peňazí, že si postavil dom na Hlavnej ulici.

V Košiciach tiež ľudia v minulosti verili, že medzi nimi žijú bosorky. Tie vykonávali rôzne rituály a k tým najobľúbenejším patril rituál omladenia, počas ktorého si vzali omietku z muriva Kaplnky sv. Michala a miešali z nej elixír. Dodnes je napravo aj naľavo od vchody do kaplnky vidno dierky – to majú byť miesta, z ktorých si bosorky brali prášok z muriva. Bosorky tiež mali obcovať s diablom a práve tieto výjavy sú zobrazené aj na kaplnke. Zaujímavé je, že aj košické bosorky zasiahla inkvizícia a v 16. a 17. storočí sa konalo niekoľko procesov s bosorkami, pričom viaceré z nich boli upálené.

SITA

Dóm sv. Alžbety

K Dómu sv. Alžbety sa viaže legenda, ktorú pozná vraj každý Košičan. Košický miestodržiteľ vraj poveril stavbou chrámu talianskeho architekta, ktorý od neho dostal úlohu – musel do stavby zakomponovať kameň, ktorý keď niekto odstráni, zbúra celý chrám. Architekt však vedel, že by tak dal mužovi veľkú moc, a tak jeho podmienku splnil tým, že hlavný kameň urobil dutým a dal naň pánty. Práve na nich je vraj vyznačený bod, ktorý by zbúral celú stavbu.

SITA

Bezhlavé strašidlá a vlkolak

Hovorí sa, že židovský cintorín na Tatranskej ulici je dosť desivým miestom. Vraj sa tam objavovali ľudia bez hlavy. V rieke Hornád sa vraj objavoval vlkolak, ktorý nemohol zomrieť normálne, ale len samovraždou.

Pozor, aby ste neoškaredeli

Na Štefánikovej ulici je na priečelí jednej z budov zohavená žena. Hovorí sa, že to bola mlynárova dcéra, ktorá bola vraj taká krásna, že ju chcel každý muž. Ona sa však zaľúbila do jedného, ktorý ju nechcel. Preto od žiaľu skočila do mlynského náhona. Jej krásu si mal všimnúť košický vodník, ktorý si ju zobral za ženu. O tom istom dome tiež koluje legenda, že je to dom, v ktorom môžete ošpatnieť.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 1. februára 2017Zdroj kosice.korzar.sme.sk kosicednes.sk www.cassovia.sk © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: