Najextrémnejšie modifikácie tela. Od dlhých krkov, cez ostré zuby až po deformované chodilá

Zdieľať
Befunky collage5.jpg

Ľudia sa odpradávna usilovali zmeniť svoj vzhľad. Dôvody boli a sú rôzne – náboženské, duchovné, ale aj tie prostejšie „skrášľovacie“. To, čo považujeme v západnej kultúre za krásne, totiž nemusí platiť všade. Niekde sa ženy skrášľujú tak, že si brúsia zuby do špica, inde sa zase považujú za krásne ženy, ktoré majú dlhé krky. 

Kmeň Mursi – rozťahovanie spodnej pery

Ženy z etiópskeho kmeňa Mursi si do spodnej pery vkladajú drevený tanierik, ktorý je výrazom ich dospelosti a znakom toho, že sú pripravené priviesť na svet dieťa. Kmeň Mursi je považovaný za jeden z najagresívnejších v Afrike a dnes nie je ničím zvláštnym vidieť týchto domorodcov ozbrojených samopalmi.

Befunky collage 2.jpg
https://www.instagram.com/explore/tags/mursi/

Kmeň Bagobo a kmeň Baka – ostrenie zubov

Brúsenie zubov do tvaru špica používa ako skrášľoavaciu procedúru viacero kmeňov. Napríklad filipínsky kmeň Bagobo, ale aj africký kmeň Baka. Ostrenie zubov sa vykonáva jednak z náboženských dôvodov a jednak ako spôsob napodobňovania silných a dravých zvierat.

Kmeň Bagobo:

Befunky collage1 1.jpg
https://sk.pinterest.com/yokomatsuda/bagobo-tribe-minority-of-philippines-in-mindanao/

Kmeň Baka:

Ota_benga_1904
By Jessie Tarbox Beals – http://exhibits.slpl.lib.mo.us/lpe/data/LPEImage44727817.asp, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=171395 By Jessie Tarbox Beals - exhibits.slpl.lib.mo.us Public Domain, commons.wikimedia.org

Mjanmarsko a Thajsko – ženy s dlhými krkmi

Ženy z kmeňu Kayan Lahwi začínajú s týmto rituálom už vo veku päť rokov, keď si na krk dávajú prvé obruče. Ide o pozlátené mosadzné obruče, ktoré sa obtáčajú okolo krku a ich váha stláča plecia do 45-stupňového uhla. Ten je neprirodzený, a tak krk pôsobí, že je dlhší. V skutočnosti však majú tieto ženy len neprirodzene nízko potlačené plecia, a tak je to akoby optická ilúzia. Ak ste počuli príbehy o tom, že si tieto ženy po odstránení obručí zlomili väzy, išlo s veľkou pravdepodobnosťou o výmysly.

Maxresdefault.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=yBPYDLYAXvE i.ytimg.com

Kmeň Apatani – podivné piercingy v nose

Ženy z indického kmeňa Apatani nosia podľa tradície v nose takéto piercingy, ktoré ich majú robiť menej atraktívnymi a ochrániť ich tak pred útokmi, únosmi a znásilneniami zo strany mužov z iných kmeňov. Dnes však táto tradícia pomaly vymiera.

Apatani_tribal_women
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Apatani_tribal_women.jpg

Čína – zväzovanie chodidiel

Zväzovanie chodidiel siaha až do roku 960, kedy vtedajší vládca vraj požiadal svoju konkubínu, aby si zaviazala chodidlá do tvaru polmesiaca a tancovala tak okolo obrovského zlatého lotusu, ktorý nechal vytvoriť. Ostatné ženy pravdepodobne začali na konkubínu žiarliť a začali ju napodobňovať. Táto praktika bola najpopulárnejšia od roku 960 do roku 1279. Čoskoro sa “lotusový kvet”, ako sa takto zviazaným chodidlám hovorilo, stal symbolom krásy v čínskej kultúre. Čím bola noha menšia, tým bola krajšia. V niektorých zabudnutých čínskych dedinkách sa táto bolestivá praktika vykonáva vraj aj dnes.

Bound_feet_bound_and_unbound_wellcome_l0051323
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/23/Bound_feet%3B_Bound_and_unbound_Wellcome_L0051323.jpg/1280px-Bound_feet%3B_Bound_and_unbound_Wellcome_L0051323.jpg

Kmene v Sudáne a Etiópii – zjazvovanie

Od jemných dekorácií na tvári až po hlboké jazvy na celom tele – viaceré africké kmene používajú zjazvovanie ako rituál skrášľovania, ale aj dospievania.

Befunky collage3.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/South_Sudan_026.jpg/640px-South_Sudan_026.jpg
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom