Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Krvavá Mary, hviezda (nielen) amerických detských večierkov: Koho populárny duch predstavuje a ako vyzerá v rôznych častiach sveta?

Bloody mary.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.scaryforkids.com
reklama:
reklama:

Keď sme boli malí, čas s kamarátmi sme si krátili rôznymi hrami ako pravda alebo odvaha, naháňačky alebo slepá baba. Postupne nám však spomínané klasiky začali liezť krkom a hľadali sme čosi záživnejšie, preto tí odvážnejší z partie prišli s nápadom vyvolávať duchov. Najfrekventovanejším z nich bola Krvavá Mary, o ktorej historkách nás ohľaduplní spolužiaci strašili na každom školskom výlete. Kam siahajú počiatky rituálu a koho Krvavá Mary predstavuje?

Rituál vyvolávania v minulosti a súčasnosti

Zmienky o nej nájdeme už v osemnástom storočí, kedy mladé dievčatá kráčali v noci spolu so zrkadlom a sviečkou v rukách pospiatky po schodoch, pričom v zrkadle mali zahliadnuť tvár svojho nastávajúceho.

Ak sa namiesto peknej tváre budúceho manžela objavila len strašidelná lebka, pre dychtivé dievčence to znamenalo smrť ešte pred svadbou (a teda žiadne svadobné dary). Rituál sa postupne začal meniť, až sa z neho stala zábavka mladých počas párty a osláv.

Image slider 2222.jpg
nightfrights.comFoto: nightfrights.com

Vtedy bolo potrebné vojsť do tmavej kúpeľne aj so sviečkou a pred zrkadlom opakovať trikrát meno Krvavá Mary, Hell Mary, Mary Worth, Mary Whales či Mary Weatherby. Pokiaľ sa spomínaná nezjavila na odrazovej ploche, museli sme sa otočiť a prípadne opakovať ,,Ukradol/zabil som ti dieťa, Krvavá Mary,“ čo Mary už ozaj muselo vyhecovať a objavila sa buď len krv v zrkadle či vode v toalete, alebo telo bez hlavy či rovno duch v plnej paráde. Následne sme sa buď zbláznili, alebo nám dotyčná zjazvila tvár, vyškriabala oči, dodriapala k smrti či zvolila premyslenejšiu metódu a rovno nás stiahla k sebe na druhú stranu zrkadla, kde sme sa jej desivým zjavom mohli navždy kochať. Presne po takomto výsledku vyvolávania každé dieťa určite túžilo.

Kto sa skrýva za postavou Krvavej Mary?

Mary I. Tudorová, dcéra Henricha VIII. a sestra panenskej kráľovnej Alžbety I. bola známa predovšetkým svojou neochvejnou katolíckou vierou a prezývku „krvavá“ dostala kvôli príkazu vyvraždiť všetkých protestantov ako odporcov jej viery. Veľmi túžila po dieťati, no o jej jedinom tehotenstve sa nakoniec zistilo, že je falošné.

Mary tudor.jpg
Mary I. Tudorová , www.scaryforkids.comFoto: www.scaryforkids.com

Mary Worth žila počas občianskej vojny a zabávala sa odchytávaním utečených otrokov, pričom ich držala zviazaných vo svojej stodole ako dôležitú ingredienciu do diabolských obratov. Upáleniu sa však nevyhla.

Mary Worthington, mladá žena žijúca šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Kochala sa v zrkadle svojou krásou natoľko, až počas automobilovej nehody prišiel zlom v podobe zničenia jej krásnej tváre. Keď sa potom pozrela na svoj kedysi nádherný odraz, spáchala samovraždu.

Mary Whales taktiež skončila s dokaličenou tvárou po tom, ako ju zrazil nákladný voz.

Mary Weatherby zjavne nemala šťastie na mužov a vzala si chlapíka, ktorý ju nakoniec dobodal k smrti.

Mary Johnson zhorela počas salemského procesu s ostatnými čarodejnicami na hranici. Pokiaľ chcete silou-mocou vyvolávať práve túto Mary, bežné kúpeľňové podmienky nestačia. Je potrebné si posadať do kruhu, držať sa za ruku s ostatnými a spoločne opakovať ,,Príď, Mary Johnson, príď!“ 

Mary Lou sa v päťdesiatych rokoch stala kráľovnou ročníka (rovnaké korunovácie môžete vidieť v každom stredoškolskom filme a čosi podobné rieši aj Stephen King v Carrie). Ktosi sa ale rozhodol ceremóniu ozvláštniť a zapálil petardy, pričom Mary sa vznietili šaty a uhorela zaživa.

Hell Mary si tiež vyžaduje odlišný rituál. Vojdete do tmavej miestnosti vybavenej zrkadlom a sedemkrát zopakujete jej meno. Mali by ste zbadať v zrkadle krv a tvár Satana. Ak sa tak nestane, tak to buď robíte zle, alebo žiadna Mary neexistuje…alebo máme zlý návod.

The tragic true story of the real life bloody mary dare you steal her baby 337343.jpg
images-cdn.moviepilot.comFoto: images-cdn.moviepilot.com

Aká je Krvavá Mary v rôznych častiach sveta?

Niektoré krajiny sa rozhodli byť originálne, vykašľali sa na všetky Mary a upravili si legendu podľa vlastných preferencií. Rusko má napríklad Pikovú kráľovnú, Španieli si privlastnili Veroniku a Švédi strašia svoje deti Čiernou madam (čierna pokožka, zelené vlasy, červené zuby a žlté oči…byť  švédske dieťa, tak všetky zrkadlá v dome pomaľujeme, ako to urobil hlavný hrdina v horore Mirrors). Japonci si vytvorili Kuchisake-onna, slečnu s rozpáranými ústami. Existuje aj Candyman voľne inšpirovaný svojou krvavou predchodkyňou.

Bee02da37eeb846fa0b2405c3deae74b.jpg
Kuchisake-onna, s-media-cache-ak0.pinimg.comFoto: s-media-cache-ak0.pinimg.com
Candyman.jpg
Candyman, www.scaryforkids.comFoto: www.scaryforkids.com

Krvilačný duch – vďačný námet pre filmy a seriály

Čo sa seriálov týka, Mary sa potešila objaveniu sa v Stratených dušiach (epizóda Don‘t Try This At Home), Aktoch X (epizóda Syzygy) či Supernatural (epizóda pomenovaná Bloody Mary). Má i vlastný film Bloody Mary (niet nad originálny, pútavý názov), potom aj The Legend of Bloody Mary a Urban Legends: Bloody Mary. Spomína sa aj v tretej časti hororu Paranormal Activity, konkrétne je prítomná počas scény, kde ju Kate aj so sestrou v kúpeľni vyvolávajú.

Supernatural bloody mary.jpg
Krvavá Mary v seriáli Supernatural, www.scaryforkids.comFoto: www.scaryforkids.com
Paranormal_activity_3_bloody_mary.jpg
Krvavá Mary v Paranormal Activity 3, vignette1.wikia.nocookie.netFoto: vignette1.wikia.nocookie.net

Skúšali ste (nielen) ako malí vyvolávať spomínaného ducha? Ak áno, podarilo sa vám zahliadnuť niečo, čo i len pramienok jej pozliepaných vlasov? Podeľte sa o príbehy v komentároch!

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor ViktóriaDátum 18. augusta 2016Zdroj www.scaryforkids.com paranormal.lovetoknow.com en.wikipedia.orgfolklore) en.wikipedia.org © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: