Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Skutočné prípady Cotardovho syndrómu, pri ktorom si ľudia myslia, že sú po smrti – 1. časť

Cotardovsyndromtitulna1.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com

Cotardov syndróm je duševná porucha, pri ktorej človek trpí vidinami a myslí si, že je už po smrti alebo že neexistuje. Pacient si napríklad myslí, že v jeho tele neprúdi krv a dokonca môže trpieť halucináciami a vidieť svoje telo v rozklade. Cotardov syndróm sa častokrát vyskytuje u ľudí trpiacich depresiami a schizofréniou. V tomto článku vám prinášame prvý skutočný prípad, kedy si človek myslel, že je po smrti.

Žena, ktorá naliehala na svojom pohrebe

V roku 1788 Charles Bonnet zaznamenal jeden z prvých prípadov Cotardovho syndrómu. Istá stará dáma pripravovala obed, keď zrazu dostala závrat a zostala paralyzovaná na polovicu tela. Keď sa jej však cit vrátil a mohla sa znova hýbať a rozprávať, povedala svojim dcéram, aby ju odeli do smútočného oblečenia a uložili do truhly.

Https://www.publicdomainpictures.net/en/view image.php?image=143086&picture=zombie man
Foto: www.imgur.com

Niekoľko dní nútila svoje dcéry, priateľov a slúžky, aby sa k nej chovali ako k mŕtvej. Tie sa nakoniec vzdali, obliekli ju do spomínaných šiat, uložili do truhly a pripravili sa na poslednú rozlúčku. Keď sa žena počas „rozlúčky“ prebudila, začala sa znova sťažovať, tentoraz na farbu svojho smútočného oblečenia.

Https://www.flickr.com/photos/marypmadigan/3992963641
Foto: www.imgur.com

Keď znova zaspala, rodina ju prezliekla a uložila naspäť do postele. Boli jej nasadené rôzne „zázračné“ prášky z kameňov a opiáty, ktoré ju Cotardovho syndrómu dočasne zbavili. Presvedčenie, že už nežije, sa jej však pravidelne vracalo po niekoľkých mesiacoch.

Https://www.flickr.com/photos/hunter m/3562011014
Foto: www.imgur.com

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Daniel MičkoDátum 6. augusta 2018Zdroj mentalfloss.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.