Veríme, že dnes sa už nenájde niekto taký, kto by popieral evolúciu. Vývoj sa jednoducho poprieť nedá. Hlavne nie vtedy, keď sú dôkazy všade okolo…
Možno sa ti tomu nechce veriť, ale každý jeden z nás je dôkazom evolúcie. Si zvedavý, čo na našom tele sa mení? Tak sa pozri!
Polož ruku dlaňou nahor na stôl pred tebou. Spoj palec a malíček. Možno tam ešte aj ty máš sval zvaný palmaris longus a možno ho tam nemáš. Tento sval totiž dnes chýba až 10% ľudí. Niektorí ho majú len na jednej ruke, iný ho nemajú vôbec. Zaujímavosťou je, že to, či tento sval máš, alebo nie, nijako neovplyvňuje tvoju fyzickú silu. Je teda v podstate pre dnešného človeka zbytočný, a tak ho plastický lekári využívajú pri rekonštrukčných operáciách tváre. Tento sval využívajú opice, ktoré ho majú najdlhšie, menej ho využívajú šimpanzy, ktoré majú tento sval kratší a vôbec ho nevyužíva človek.
Vieš hýbať ušami? Ak nie, tak si dôkazom evolúcie. Niektorí ľudia to síce dokážu, no mnohí zase nie. Pohyby uší sú ovládané svalmi, ktoré zvieratá ovládajú veľmi dobre a používajú ich na to, aby zistili, odkiaľ prichádza zvuk.
Ďalší dôkaz evolúcie na sebe môže pozorovať každý vo chvíli, keď mu je zima. Vtedy sa totiž na našej koži objavia zimomriavky alebo inak povedané husia koža. Tá spôsobí, že sa nám doslova zježia chlpy po celom tele. No a to poznáme aj v ríši zvierat. V zime cicavce naježia svoju srsť a vtáci našuchoria perie, aby udržali telesnú teplotu. Zježenie chlpov spôsobuje adrenalín, ktorý sa v tele vylučuje nielen vtedy, ak nám je zima, ale vtedy, ak sa bojíme.
Vedel si, že v tele máme pozostatok chvosta? Ide o kostrč, ktorá sa nachádza v spodnej časti chrbtice. Zaujímavosťou je, že tento chvost je najviditeľnejší u embrya. To ľudské sa až priveľmi nápadne podobá na embryá zvierat.