Mesto Lučenec sa nachádza v Banskobystrickom kraji a je považovaná za centrum historického regiónu Novohrad. Jednou z najznámejších pamiatok tohto mesta je aj budova židovskej synagógy, ktorá prešla v posledných rokoch výraznou rekonštrukciou a dnes je z nej kultúrne centrum. Boli ste si ju už pozrieť?
Pohľad na Tatry je úchvatný a čarovný v každom ročnom období
Synagóga v Lučenci
Synagóga je budovou, ktorá bola postavená v secesnom štýle. Vznikla v rokoch 1924 a 1925. V súčasnosti je táto synagóga národnou kultúrnou pamiatkou a je považovaná za jednu z najväčších dominánt mesta Lučenec.
Autor synagógy
Táto synagóga je dielom jedného z najvýznamnejších maďarských architektov Leopolda Baumhorna. Ten ju postavil na mieste schátralej synagógy z roku 1863. Stavba synagógy je vysoká 35,4 metra a jej pôvodná kapacita bola až 1100 osôb, čo je dosť veľké číslo.
Rekonštrukcia synagógy
Rekonštrukcia synagógy stála dohromady neuveriteľných 2,5 milióna eur, z toho vyše 90% finančných prostriedkov poskytli eurofondy. Stavba bola zrekonštruovaná zvonku, ale aj zvnútra, podľa archívnych materiálov boli zrekonštruované aj vitrážne okná. Synagóga bola po rekonštrukcii znovuotvorená v máji 2016.
Súčasné využitie synagógy
Snahou je, aby sa budova stala multikultúrnym priestorom a mohla tak slúžiť na spoločenské účely či výstavy umelcov, teda aby slúžila aj širokej verejnosti. V septembri 2016 pribudlo do synagógy monumentálne umelecké dielo Memento, ktorého autorom je košický umelec Peter Kalmus. Toto dielo bolo v Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia odhalené prezidentom Slovenskej republiky, Andrejom Kiskom.