Ak máte radi záhady a lákajú vás miesta, ktoré oplývajú nejakým tajomstvom, možno vás zaujmú práve tieto miesta na Slovensku. Možno ste si mysleli, že na Slovensku nenájdete nič záhadné, opak je však pravdou.
7 krásnych miest na Slovensku, ktoré by mal navštíviť každý
Spečený val
Spečený val alebo aj Val obrov či Čertov múr siaha od vrchu Sitno až k rieke Ipeľ a siaha pravdepodobne až do Maďarska a Poľska. Ide o násyp zeminy a kameňov, ktorý je na niektorých miestach široký až 15 metrov a vysoký aj štyri metre. Jeho názov spečený pochádza z toho, že zemina na ňom je spečená.
Hovorí sa, že tento val postavili obri alebo čerti, no tiež sa hovorí o Rimanoch, Keltoch alebo Germánoch. Zrejme bol postavený na obranu, no nevieme na obranu pred kým.
Kostol všetkých svätých, Ludrová
To, že tajomní templári pôsobili aj na našom území, by mal potvrdzovať tento kostol v obci Ludrová. Ide o gotický kostol z 13. storočia, vo vnútri ktorého sú nástenné maľby s biblickými vyobrazeniami. V kostole je vraj od roku 1230 pochovaný templársky majster Johann Gottfried von Herberstein aj s jeho pokladom.
Legendy hovoria, že sa v kostole zjavujú duchovia mŕtvych a ich procesie smerujúce z cintorína do kostola. Okrem toho sa s týmto kostolom spájajú legendy o podzemných chodbách, ktoré majú spájať kostol s templárskym kláštorom na vrchu Mních.
Z kostola sa v noci vraj občas ozýva hra na organ a svieti sa v ňom…
Hrad Sitno
Na Slovensku máme množstvo hradov, no asi okolo žiadneho z nich nie je toľko legiend ako okolo Sitinanskeho hradu. Spája sa s mnohými povesťami, legendami a záhadami.
Hrad Sitno nájdete nad obcou Ilija v Štiavnických vrchoch a veľmi známa je legenda o tom, že práve tu je brána do pekiel. Okrem toho ste už možno počuli aj príbeh o sitnianskych rytieroch, ktorí vraj na hrade bývajú dodnes a ak sa obyvatelia podhradia ocitnú v núdzi, vrch Sitno sa otvorí a rytieri im prídu na pomoc.
Sitno sa tiež označuje za domov nenarodených duší, a tak môžete na tomto mieste cítiť tak trochu zvláštnu atmosféru.
Kamenné gule Megoňky
V Čadci v oblasti s názvom Megoňky nájdete najväčšie zoskupenie nezvyčajných kamenných gúľ. Niektoré gule sú celkom malé, iné majú priemer až 2,6 metra, no všetky majú pravidelný guľový tvar.
Podľa vedcov tieto kamenné gule vymodelovala podmorská voda ešte v praveku. Konšpirátori si však myslia, že za vznikom týchto gúľ sú mimozemšťania.
Hrad Sklabiňa
Sklabinský hrad nájdete vo Veľkej Fatre v Kantorskej doline v okrese Martin. Z hradu je dnes len zrúcanina, o ktorej kolujú legendy spojené s duchom rytiera bez tváre. Tiež je odtiaľ vraj počuť rinčanie reťazí a tajuplné hlasy a zvuky a tiež sa hovorí o tom, že v podzemí hradu žije obrovský had, ktorý sa má živiť vínom a krvou.
Záhady a legendy spájané s touto zrúcaninou odjakživa lákajú okultistov a ľudí zaujímajúcich sa o čiernu mágiu.
Katov dom v Trenčíne
Domy, v ktorých bývali kati, v nás akosi prirodzene vyvolávajú nepríjemné pocity. Takéto domy nájdete v rôznych slovenských mestách, no asi najtajomnejší je Katov dom v Trenčíne, ktorý sa nachádza pod hradom. V dome trenčianskeho kata bola aj mučiareň a väzenie a aj dnes sa môžete ísť pozrieť na mučiace nástroje.
Vraví sa, že trenčiansky kat popravil aj viacerých nevinných ľudí a napokon skončil na popravisku aj on sám, vraj za krádež. Hovorí sa, že v jeho dome straší a počuť odtiaľ záhadné zvuky.
Šarkania diera
Viacero legiend hovorí o tom, že na Slovensku kedysi žili draci. No a jeden z nich mal žiť na území Súľovských skál, kde je dnes jaskyňa pomenovaná Šarkania diera.
Hoci v jaskyni nenašli žiadne dôkazy o pravdivosti tejto legendy, zistilo sa, že tu žil vyhynutý jaskynný medveď a v dobe kamennej aj pračlovek.