Ak sa spýtate špiritistov, lovcov duchov či rôznych iných paranormálnych vyšetrovateľov na cintoríny, prvou vecou, ktorú vám o nich prezradia, je, že nie sú vôbec strašidelné. V skutočnosti vám mnoho ľudí s parapsychologickým cítením povedia, že cintoríny sú väčšinou pokojným miestom. Toto však nie je prípad cintorínu Greyfriars Kirkyard, ktorý sa nachádza v škótskom meste Edinburg. Nielen že je cintorín neobyčajne strašidelný, ale dokonca je paranormálna aktivita za jeho bránami tak zúrivá a násilná, že ľudia z tohto miesta častokrát vyplašene utekajú so škrabancami či uhryznutiami. Šťastlivci utečú ešte predtým…
Parížske katakomby – spleť podzemných chodieb, odkiaľ sa už nevrátilo mnoho ľudí
História cintorínu Greyfriars Kirkyard sa datuje až do roku 1560. Napriek tomu, že je toto miesto údajne domovom niekoľkých duchov, najväčšiu pozornosť si získava jeden konkrétny, o ktorom sa hovorí, že je stredobodom všetkej násilnej aktivity. George „Bluidy“ Mackenzie, muž, o ktorého duchovi je reč, bol za života nanajvýš hanebným človekom.
Škótsky právnik bol počas 17. storočia priamo zodpovedný za smrť vyše 18 000 oponentov kráľa Charlesa II. V skutočnosti bolo mnoho z nich uväznených priamo v časti Greyfriars Kirkyard. Zvrátený Mackenzie, ktorý miloval mučenie svojich nepriateľov, ich napokon nechal vyhladovať a popraviť sťatím hlavy, ktoré boli nabodávané na hroty brán prekliateho cintorínu. Osud však dostihol aj tohto muža a nakoniec bol pochovaný v obrovskej hrobke spomínaného cintorínu, ktorá bola priamo prepojená s miestnosťou, kde boli mučení jeho nepriatelia. Tento fakt sa mu zrejme nepáčil, keďže mu jeho zloba a zvrátenosť zostali aj po smrti.
Počas dlhých rokov sa hromadili príbehy o zúrivej paranormálnej aktivite na cintoríne Greyfriars Kirkyard. Jeden z najznámejších sa však stal v roku 1999. Bezdomovec, ktorý sa snažil ukryť pred nepriaznivým škótskym počasím, sa vlámal do Hrobky Georga Mackenzieho, aby sa v nej ukryl a prenocoval v jeho truhle (zvláštny nápad). Skončilo sa to najhoršie, ako sa len mohlo. Rakva, ktorej sa nikto nedotkol niekoľko stovák rokov, sa pri manipulovaní bezdomovcom doslova rozpadla. Ten z miesta utiekol v panike a vykrikoval, že nechtiac oslobodil ducha. Pravdepodobne mal pravdu.
Za niekoľko posledných rokov počas prehliadky cintorínu omdlelo vyše 170 ľudí a bolo zdokumentovaných vyše 500 útokov. Mnohí návštevníci odchádzajú z cintorínu s popáleninami, krvácajúcimi nosmi a dokonca aj zlomenými kosťami. Počas jedného zo špiritistických spojení s duchmi sa údajne ohlásil duch Mackenzieho s tvrdením, že je zodpovedný za smrť miestneho média.
Odvážlivci, ktorí navštevujú cintorín Greyfriars Kirkyard, častokrát recitujú známu detskú riekanku, ktorá údajne vyvoláva u duchov zlosť. Pre tých, ktorí by chceli z cintorína odísť s pár zlomeninami či modrinami naviac, riekanka znie nasledovne: „Bluidy Mackingie, come oot if ye daur, lift the sneck and draw the bar!“
Cintorín je otvorený pre rôzne prehliadky a iné návštevy. K dispozícii sú sprievodcovia, ktorí nových návštevníkov vždy upozorňujú na to, že mnohí z cintorína odchádzajú s krvácaním či modrinami a že sa majú pripraviť na možnosť veľmi nepríjemného zážitku. Zdá sa, že zvrátený Mackenzie sa vyžíva v mučení ľudí aj po svojej smrti.