Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Striebro a jeho tajomstvá. Strieborný faraón a záhadný prsteň z vikingskej éry

10 silver pharaoh.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
commons.wikimedia.org
reklama:
reklama:

Striebro je drahý kov, ktorý sa používa už tisícky rokov ako platidlo, na šperky, riad a obchodovanie. Alchymisti spájali striebro so silou Mesiaca a s tajomstvom posvätného ženstva. Má zo všetkých kovov najvyššiu vodivosť. „Silver“ je synonymom pre peniaze v hebrejčine, saskrite, španielčine a francúzštine.

STRIEBORNÝ FARAÓN

V roku 1940 francúzsky archeológ Pierre Montet objavil faraóna v rakve vyrobenej z rýdzeho striebra. Psusennes dostal meno „Strieborný faraón“. Podľa starovekých Egypťanov bolo zlato mäso Bohov a striebro ich kosťami. Avšak, striebro bolo nutné doniesť zo západnej Ázie, čím bol najvzácnejším kovom v starovekom Egypte. Psusennesova rakva odráža ohromné bohatstvo. Faraónova rakva zo striebra bola nájdená v ružovom sarkofágu zo žuly a tá bola v žulovom sarkofágu. Tanis, kde bol faraón nájdený, je vlhké bažinaté miesto, čo ani zďaleka nie je ideálne pre uchovanie múmie. Vnútri rakvy teda archeológ našiel len kosti, na nich čierny prach a posmrtné amulety. Čo je ale zvláštne je to, že faraón Psusennes znovu použil rakvu, ktorá patrila Merenptahovi, faraónovi z 19. Dynastie. Nevie sa, prečo práve tento faraón bol pochovaný v najvzácnejšom kove v starovekom Egypte, keďže jeho meno sa do histórie veľmi nezapísalo.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Psusennes.jpg
commons.wikimedia.org

BERTHOUVILLSKÝ POKLAD

V roku 1830 bol objavený tajomný poklad v Berthouville. Obsahuje niektoré kusy z najlepšieho rímskeho strieborného umenia z prvého a druhého storočia nášho letopočtu. Viacero z 93 kusov pokladu sú praktické predmety ako misy, džbány, poháre. Zopár je však veľmi pôsobivých ako napríklad zdobené čaše na pitie, ktoré sa používali pri rituálnych obradoch. Poklad obsahuje aj dve sochy- jednou je bohyňa Maia a druhá je kompletná socha Merkúra. Nápisy na strieborných pohároch a na dvojici džbánov na víno prezrádzajú, že patrili istému Quintusovi Domitusovi Tutusovi.

https://sk.pinterest.com/pin/549087379546052637/
sk.pinterest.com

BIRKA PRSTEŇ

Archeológovia objavili záhadný prsteň z vikingskej éry vo švédskom meste Birka. Vysoko kvalitná zliatina striebra, z ktorej je prsteň vyrobený obsahuje nápis v arabčine „To Allah“-„Pre Alaha“. Prsteň sa našiel v hrobe ženy z deviateho storočia. Pohrebné miesto obsahovalo exotické predmety z Indie, Kaukazu a Jemenu. Experti veria, že prsteň bol ako pečiatka pre oficiálne dokumenty. Tento záhadný nález naznačuje priamy kontakt medzi starovekou škandinávskou kultúrou a moslimským svetom. Pred 1000 rokmi arabský spisovateľ Ahmad ibn Fadlin zaznamenal, že pri Kaspickom mori sa stretol s Vikingami. Hoci poznamenal, že nikdy nevidel perfektnejšie postavy, ako mali Vikingovia, ale boli podľa neho najšpinavejšími zo všetkých Alahových stvorení. Je teda zrejmé, že Vikingovia veľa cestovali, ale stále nie je jasné, ako sa dostali k prsteňu, ktorý mal takú dôležitú funkciu.

https://sk.pinterest.com/pin/311663236689261754/
sk.pinterest.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 9. decembra 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: