Toyol - duch malého dieťaťa, ktorý ľuďom znepríjemňuje život

Zdieľať
Toyoltitulna.jpg

Vo svete koluje mnoho príbehov a legiend o zlovestných duchoch či prízrakoch, ktoré naháňajú hrôzu mnohým ľuďom. Svedectvá o ich zjaveniach rokmi pribúdajú, no napriek tomu sa ich existencia nikdy nedokázala. Hovorí vám však niečo meno Toyol? Toyol (alebo Tuyul) je zvrátená duša malého dieťaťa, ktoré zahynulo ešte pred narodením. Miestni šamani a iní čarodejníci ich údajne dokážu privolať a spojiť s majiteľom skrz rôzne rituály. Toyol je využívaný na vykonávanie škôd u iných, okrádanie bohatých a výnimočne aj vraždy.

Opis

Aj keď je Toyol v niektorých verziách opisovaný ako bytosť, podobajúca sa škriatkovi, v skutočnosti tento duch vyzerá skôr ako batoľa, novorodeniatko alebo nevyvinuté bábätko so zelenou pokožkou a červenými zahmlenými očami. Z úst sa mu týčia ostré zuby a podľa niektorých zdrojov má aj špicaté uši. Spozorovať ho je údajne veľmi náročné a takmer nemožné bez pomoci mágie.

Http://www.theparanormalguide.com/blog/toyol

Ako sme už spomínali v úvode, Toyol je duch malého dieťaťa, ktoré sa bohužiaľ nestihlo narodiť. Šamani ich dokážu vyvolať a pripútať k majiteľovi, ktorý ho chce využiť vo svoj prospech. Toyol je pripútaný buď k jeho pozostatkom, alebo ich častiam, ako sú kosti či iný predmet, napustený „olejom z mŕtvoly“.

Toyol je zlomyseľný a priam až detinský. Predmety, ktoré sa starajú o spokojnosť a zdravie žijúcich detí, môžu byť použité ako obeta pre Toyola, a to napríklad mlieko, oblečenie, hračky atď., no niekedy aj malé množstvo majiteľov krvi.

Toyol je povolaný a využívaný čisto na sebecké účely. Podľa legendy okrádajú majiteľových susedov (vždy však vezmú iba polovicu ich majetku) alebo spôsobujú iné škody a neplechy. Výnimočne je však Toyol využívaný aj na zabíjanie, za istých podmienok už bol tento duch obvinený z vraždy. Majiteľ môže Toyolovi taktiež prikázať, aby našiel duše mŕtvych detí a vytvoril si tak viacerých spoločníkov.

Http://www.theparanormalguide.com/blog/toyol

Ak máte podozrenie, že Toyol navštevuje váš pozemok či dom, môžete ho odlákať detskými hračkami alebo ostrými predmetmi, ako sú napríklad ihly a rozbité sklo, ktoré môžete umiestniť blízko cennosti. Toyol sa zo strachu pred zranením takýmto predmetom zďaleka vyhýba. Tento prízrak taktiež neznesie pohľad na svoj vlastný odraz, preto sú skvelou obranou aj zrkadlá.

Keď Toyola majiteľ práve nepotrebuje, je podľa príbehov držaný v džbáne, urne alebo inej podobnej nádobe, až kým si ho človek znovu nepovolá. Tento prízrak môže byť využívaný mnohými generáciami a posúvaný ako dedičstvo. Taktiež môže byť pochovaný na večný odpočinok alebo vypustený na slobodu. Ak Toyol zostane bez svojho pána, už nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo a stáva sa len obyčajným duchom, pozorujúcim každodenný život ľudí. Napriek tomu sa podľa legiend cez noc prisáva ľuďom na palec na nohe.

Odlišné oblasti a komunity môžu poznať príbehy o Toyolovi s rozdielnymi detailmi a verziami. Jedným z podobných tvorov je aj Tiyanak, ktorého sme spomínali aj v článku o príšerách z filipínskych legiend. Odkaz naň nájdete vyššie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom