Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zaujímavosti o vílach. Odkiaľ pochádzajú a čo vlastne sú?

Woman with lantern
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:

V mytológii sú víly alebo aj Fae jedným z najviac nepochopených a mätúcich tvorov. Od prvých zmienok v klasických rozprávkach až k moderným predstavám, len málo rozprávkových bytostí bolo tak upravených v toľkých kultúrach. Aké sú teda víly, ktoré tvory sa k nim počítajú?

Ako prvé, slovo víla – fairy pochádza z francúzskeho slova faerie, ktorého výslovnosť sa dodnes používa. Okrem toho sú víly známe pod pojmom Fae. Tento termín opisuje, čo sú víly fyzicky aj kultúrne. Fae v širšom slova zmysle sú všetci tí, ktorí patria do sveta víl, vrátane tvorov, ktoré sa zdajú byť vyčlenené od klasických rozprávkových archetypov a nezhodujú sa s mentálnou predstavou väčšiny ľudí o vílach.

Víly v najvšeobecnejšie chápanom zmysle možno najlepšie opísať ako malé humanoidné tvory, ktoré majú tenké membránové krídla a rozšírenú tendenciu zdržiavať sa ďaleko od ľudí. Toto je definícia veľmi podobná klasickým rozprávkam. Moderné víly majú okolo seba dúhovú ligotavú žiaru a mnohé sú považované za čiastočne nesmrteľné. To znamená, že nie sú nezničiteľné. Víly môžu byť zabité, ale nezomierajú za prirodzených príčin. Nezomrú teda na starobu alebo fyzickú neschopnosť tela. Víly sa môžu dožiť stoviek až tisícok rokov.

V prvom rade je reč o keltských vílach. Pretože aj keď sa objavuje v toľkých mytológiách, pôvodom sú víly Keltky. V keltských mýtoch sa vyskytujú víly v skupine s elfmi, škriatkami a leprechaunami. Aj iné krajiny majú tvory, ktoré boli najskôr považované za Fae, kam patrili satyry, nymfy, gnómovia, valkýri a dokonca aj trpaslíci. Je jasné, že pod pojem Fae môže spadať naozaj hocijaký tvor. Preto sa aj používa na označenie rozprávky pojem fairy-tale, hoci tieto rozprávky zďaleka nie sú len o vílach.

Inak aj povahové vlastnosti samotných víl sú rôzne. V niektorých príbehoch sú víly veselé a užitočné, zatiaľ čo v iných sú zobrazované ako temné a zlé. Nevyhľadávajú ľudí, občas len malé deti. Majú tendenciu byť hravé a roztopašné, čo asi prispelo k domnienke, že nie sú pre ľudí užitočné.Moderné víly sú skrz-naskrz vymyslené. Populárna je Tinkerbell z Petra Pana, Kmotra víla z Popolušky, Zúbková víla. Všetky ale majú základ v klasických rozprávkach. Ďalšia vec je, či na týchto rozprávkach nie je nič pravdivé a či naozaj neexistujú malé lietajúce humanoidné tvory vyhýbajúce sa ľuďom.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 19. októbra 2016Zdroj www.gods-and-monsters.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: