10 bizarných liečebných metód, ktoré sa používali v minulosti

Zdieľať
Horizon33_2015-1-31_12-49-38

Keď si prečítaš o týchto šialených liečebných metódach, budeš rád, že dnes žijeme v modernej dobe :-)

10. Ak mal niekto v stredovekom Anglicku poruchu, pri ktorej sa mu pokrivili končatiny, potierali mu ich slimačím slizom, aby sa vyrovnali. Sliz sa tiež používal pri bolestiach uší.

9. Stredovekí lekári odporúčali ľuďom, aby vypúšťali vetri do pohárov. Verili totiž, že sa im tak podarí poraziť mor. Mysleli si, že mor je smrtiaci výpar a nepríjemný zápach by mohol čiernu smrť poraziť.

8. V alžbetínskom období v Anglicku rozrezali myš na polovicu a prikladali ju na bolestivé miesta. V to, že myši majú liečivé účinky, verili aj v starovekom Egypte. Tu si vkladali kašu z mŕtvych myší do úst, aby odstránili bolesť zubov.

7. Staroveké civilizácie liečili migrénu a epilepsiu skutočne svojsky – chorým vyvŕtali dieru do lebky. Samozrejme, takýto zákrok sa zvyčajne skončil smrťou.

6. Ak by si v čase vlády Tudorovcov v Anglicku trpel astmou, lekári by ti pravdepodobne odporučili, aby si prehĺtal živé pavúky a žaby. V tomto období sa tiež používal prášok z ľudských lebiek alebo zmes z mačiek ako alternatívne lieky.

Horizon33_2014-6-27_12-53-41

5. V tridsiatych rokoch minulého storočia lekár John Brinkley vložil semenníky od capa do mužských mieškov – vraj, aby vyliečil impotenciu. Viacerí z jeho pacientov po tomto zákroku zomreli.

4. Anglickí lekári fúkali tabakový dym do zadkov ľudí, ktorí sa takmer utopili. Takýmto spôsobom ich chceli oživiť, pretože si mysleli, že takýmto spôsobom sa pacient zahreje a začne dýchať.

3. Púšťanie žilou patrilo k štandardným lekárskym zákrokom v stredovekej Európe. Dokonca aj George Washington zomrel na vykrvácanie po takejto procedúre.

Horizon33_2014-6-27_12-57-6

2. V stredoveku sa používal prášok z egyptských múmií ako liek proti bolesti hlavy a žalúdočným vredom. Zvyčajne však išlo o kosti nebožtíkov z neďalekých hrobov.

1. Heroín bol pôvodne určený na liečbu prechladnutia a bol vhodný aj pre deti. V USA bolo jeho používanie zakázané v roku 1924, pretože sa ukázalo, že pacienti sú na ňom závislí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom