Slovensko ukrýva a ponúka neskutočne veľké množstvo nielen prírodných, ale aj architektonických pamiatok. Medzi významné pamiatky sakrálnej architektúry patria aj partikulárne drevené kostolíky, teda kostolíky, ktoré boli postavené bez jediného klinca. My sme vybrali 4, ktoré sa určite oplatí ísť si pozrieť aj zblízka, lebo patria medzi unikáty Slovenska.
4 nádherné jazerá a plesá v Tatrách
Kostol svätého Františka z Assisi
Ide o drevený rímskokatolícky kostol, ktorý bol postavený koncom 15. storočia. Kostol sa nachádza v obci Hervartov v okrese Bardejov, pod vrchmi pohoria Čergov. Tento kostol je zaujímavý predovšetkým tým, že ide o najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku. Od roku 1968 je tento kostol národnou kultúrnou pamiatkou a spolu s ďalšími 26 kostolmi tvorí súbor kostolov pod názvom Východoslovenské drevené kostoly.
Chrám svätého Mikuláša
Tento kostol patrí gréckokatolíckej cerkvi byzantského obradu. Nájsť ho môžete v obci Bodružal v okrese Svidník. Táto Cerkev je zasvätená svätému Mikulášovi Divotvorcovi, arcibiskupovi z Myry v Lýkii. Postavený bol v roku 1658 a patrí k najstarším dreveným sakrálnym stavbám východného obradu na Slovensku. Aj tento kostolík je súčasťou svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.
Chrám svätej Paraskevy
Ide o drevený kostolík, ktorý sa nachádza v obci Dobroslava v okrese Svidník. Tento chrám bol postavený začiatkom 18. storočia. K jeho charakteristickému vzhľadu patria tri nerovnako vysoké kupoly zakončené vežami s baňami. Najvzácnejšou pamiatkou tohto kostola je reštaurovaný ikonostas z 18. storočia, na ktorom sú zachytené výjavy z Nového zákona.
Chrám svätého Lukáša Evanjelistu
Tento kostolík bol postavený v roku 1727 a nachádza sa v obci Brežany, v okrese Prešov. Ide o gréckokatolícky drevený chrám na Slovensku a aj tento kostolík je zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Z architektonického pohľadu je tento kostolík atypickou trojdielnou zrubovou stavbou s výraznými vplyvmi gotickej sakrálnej architektúry.