Viktoriánske obdobie bolo síce obdobím obrovských objavov, no tiež to bola doba plná podivností, nad ktorými dnes len krútime hlavou. A niektoré z tých vecí boli tak trochu strašidelné…
9 posmrtných fotiek z viktoriánskeho obdobia, z ktorých ťa zamrazí!
1. Chudobince
Domy pre chudobných boli štátom prevádzkované zariadenia, v ktorých sa zhromažďovali nielen ľudia bez peňazí, ale aj mentálne chorí. Zvyčajne to boli miesta plné špiny a zápachu, ktoré slúžili vlastne na to, aby sa spoločnosť ako-tak zbavila nechcených ľudí. Mnohí z tých, ktorí tam žili, museli pracovať, aby mohli v chudobinci zostať. Nebolo výnimkou, že v chudobincoch našli útočisko celé rodiny. Vo viktoriánskom období nebolo snáď nič horšie, ako žiť v tejto „inštitúcii“.
2. Extrémne husté hmly
Vo viktoriánskej ére bol Londýn často zahalený do mimoriadne hustej hmly. Tá bola spôsobená vlhkosťou z rieky Temža, ale aj dymom z uhlia, ktoré sa v tom čase používalo na vykurovanie. Londýn však trápili takéto husté hmly už celé storočia. V roku 1306 dokonca kráľ Edward I zakázal páliť uhlie, aby eliminoval hmly. Hustá londýnska hmla bola ako stvorená na páchanie zločinov, čo využil aj slávny vrah Jack Rozparovač.
3. Jedlo
Vo viktoriánskom období Angličania milovali vnútornosti a dokázali zjesť prakticky každú časť zvieraťa. Pre dnešného človeka je dnes takmer nepredstaviteľné jesť misku plnú mozočkov či sŕdc. Veľmi obľúbeným jedlom vo viktoriánskom Anglicku bola korytnačia polievka.
Hnijúce telá a neznesiteľný zápach! 10 faktov o cintorínoch a smrti vo viktoriánskej ére!
4. Chirurgia
V časoch, keď po operácií zomrel jeden zo štyroch pacientov, bolo viac ako šťastím mať dobrého lekára. Predstav si, že nebola žiadna anestéza, žiadne lieky proti bolesti. Operácie vo viktoriánskej dobe boli nielen strašidelné, ony boli priam hrozivé. Predstav si poslucháreň plnú nervóznych medikov, ktorý sledujú dvoch ošetrovateľov držiacich pacienta za plecia. Muž, plne pri vedomí, má zlomenú nohu. Spadol totiž medzi vlak a nástupisko a spôsobil si otvorenú zlomeninu stehennej kosti. Pri pohľade na všetky nástroje sa mu na tvári zračí výraz absolútneho zdesenia. Lekár urobí rýchlym pohybom rez na pacientovej nohe a jeden z ošetrovateľov mu na nej pevne zaťahuje škrtidlo, aby zmiernil krvácanie. Pacient kričí od bolesti, lekár odložil skalpel a berie do rúk pílku. Po chvíle padá odpílená končatina do pripravenej škatule…
5. Hororové romány
Viktoriánske obdobie sa odrazilo aj na literatúre a dalo zrod knihám ako je Dracula či Podivný prípad Dr. Jekylla a pána Hydea. V Amerike tvoril v tom čase otec hororu Edgar Allan Poe. Viktoriáni vedeli presne, ako vystrašiť ľudí vo veľkom štýle a tieto diela sú dodnes považované za základy hororu.
10 vážne bizarných liečebných metód, ktoré sa používali v minulosti
6. Jack Rozparovač
V neskorom viktoriánskom období bol Londýn terorizovaný hrôzami spojenými s monštrom známym ako Jack Rozparovač. Beštiálny vrah, ktorý používal hustú hmlu ako maskovanie, zavraždil minimálne päť prostitútok pracujúcich v západnej časti Londýna. Totožnosť vraha nebola nikdy stopecentne odhalená, a tak sa jeho meno spája s rôznymi legendami.
7. Prehliadky ľudských anomálií
Prehliadky ľudských kuriozít a anomálií, akými boli extrémne vysokí či nízki ľudia, alebo ženy s fúzmi, či ľudia trpiaci nezvyčajnými ochoreniami a postihnutiam – aj takto vyzerala zábava vo viktoriánskom období. Veľmi známym bol v tom čase „Sloní muž“, ktorý bol obrovský a mal znetvorenú tvár, takže takmer celý život nosil masku.
8. Memento mori
Memento mori, teda „Mysli na to, že môžeš zomrieť.“ Vo viktoriánskom období bola fotografia veľmi drahá, no keď zomrel blízky príbuzný, jeho rodina sa s ním nechala odfotiť. Tieto posmrtné fotografie boli v tom období mimoriadne obľúbené.