Spoznávame krásy Slovenska 6. časť. Zaujímavosti o Múzeu slovenskej dediny, či Vlkolínec a jeho história

Zdieľať
Befunky collage.jpg

Hoci je naše Slovensko pomerne malá krajina, vždy je čo objavovať a kde cestovať. Spoznávať krásy tejto republiky je zábava a niekedy aj adrenalín. Teraz sa dozviete, ktoré miesta sa oplatí navštíviť a nebude chýbať aj niečo z histórie.

1.Múzeum slovenskej dediny v Martine

Je to súbor najvýznamnejších objektov ľudového staviteľstva z celého Slovenska. Taktiež je najväčšou prírodnou expozíciou na Slovensku. Nachádza sa v Jahodníckych hájoch, východne od Martina a na ploche 15,5 ha sa nachádza 143 exponátov slovenskej ľudovej architektúry, pochádzajúcich zo severozápadného Slovenska.

1920px muzeum_slovenskej_dediny_10.jpg

2. Sklabinský hrad

Písomná zmienka pochádza z roku 1242. Od 19. storočia chátra. Súčasťou hradného areálu sú zrúcaniny opevneného renesančného kaštieľa z roku 1630. Nachádza sa tesne nad obcou Sklabinský Podzámok v dolnej časti Kantorskej doliny v severozápadnej časti Veľkej Fatry, 9 km na východ od Martina. Z hradu sa zachovala značná časť murív kaplnky, v ktorej sa zachovali gotické nábehy rebier klenby, časti veže, palácov, hospodárskych budov, opevnenia, bášt i kaštieľa. Miestami stoja múry do výšky niekoľkých metrov, inde sú viditeľné len v teréne.

1024px sklabinsky_hrad_2002.jpg

3. Vlkolínec

Je to rezervácia ľudovej architektúry v mestskej časti Ružomberok, vo Veľkej Fatre. Vyše 40 pôvodných, obývaných dreveníc je ukážkou niekdajšej slovenskej horskej dediny. Je to živý skanzen na pôvodnom mieste. Od roku 1993 je zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Osada predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov. Uprostred krajinárskeho zázemia je tvorený úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránené masívom Sidorova (1 099 m n. m.).

1024px vlkolinec_slovakia_006.jpg

Pohľad do zákutí Vlkolínca

Vlkolinec 3.jpg

4. Turčianske Teplice

Patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Prvá zmienka je z roku 1402. Termálna voda (42 °C) lieči poruchy pohybového ústrojenstva, obličiek a močových ciest. V roku 1533 sa Turčianske Teplice stali majetkom mesta Kremnica. Kremnica sprístupnila pramene všetkým vrstvám spoločnosti a začala kúpele nielen využívať, ale aj budovať. Staré i nové liečebné domy, termálne kúpalisko, park a prekrásne okolie Veľkej Fatry lákajú hostí aj zo zahraničia.

Modry_kupel.jpg

5. Kostol sv. Jána v Kremnických baniach

Je považovaný za jeden z geografických stredov Európy. Je to gotický rímskokatolícky chrám v katastrálnom území Kremnických Baní, zasvätený svätému Jánovi Krstiteľovi. Popri kostole vedie cesta na Krahule a Skalku, známe lyžiarsko-turistické strediská v Kremnických vrchoch. Bol postavený v 13. storočí, o dve storočia neskôr pribudla loď kostola. V roku 1910 bol rozšírený.

800px kostol_sv._jana_v_kremnickych_baniach.jpg
sk.wikipedia.orgKremnicke_Bane)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom