Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tajomstvo záhadných kameňov z Údolia smrti odhalené! Vedci zistili, ako vznikli stopy v piesku!

World’s Hottest Spot
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
In this April 11,2010 photo showing tourist walking along a ridge at Death Valley National Park, Calif. California's Death Valley has racked up another extreme accolade, it's now deemed the world's hottest place. Long known as the lowest, driest and hottest spot in the United States, Death Valley this week was named as the hottest place on the globe by the World Meteorological Organization. (AP Photo/Brian Melley)
reklama:
reklama:

Po desiatkach rokov výskumu sa vedcom podarilo vysvetliť záhadu plávajúcich kameňov z Údolia smrti.

Mnoho vedcov aj turistov, ktorí navštívili kalifornské Údolie smrti, nevedelo prísť na to, ako sa stovky veľkých a ťažkých kameňov môžu akoby samy od seba posúvať po rovnom povrchu púšte a zanechávať za sebou stopu.

Zistilo sa, že posuv kameňov má na svedomí nezvyčajné a raritné spojenie vetra a ľadu. Na púšti sa totiž v zime môže tvoriť ľad a ten sa pri topení uvoľňuje v plátkoch. Potom stačí už len slabý vietor na to, aby ľad kamene potlačil.

Death Valley Sailing Rocks

Tento úkaz zaznamenl klimatológ James Norris, ktorý pre LA Times uviedol: „Táto irónia ma udivuje. Na mieste, kam ročne spadne priemerne päť centimetrov zrážok, sa pohybujú kamene spôsobom, ktorý poznáme z polárneho podnebia.“

Death Valley Sailing Rocks

Norris skúmal pohyb kameňov pomocou kamier a GPS modulov. Keď Norris so svojim bratrancom prišiel na miesto, aby vymenil baterky do prístrojov, práve sa topil ľad a fúkal jemný vánok. Vďaka tejto zhode okolností sa im podarilo priamo zachytiť pohyb kameňov.

Kamene vážiace niekoľko desiatok kíl sa pohybujú veľmi pomaly a ich pohyb ľudské oko nezaregistruje.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor petraDátum 1. septembra 2014Zdroj ncbi.nlm.nih.gov, © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o., SITA/AP
K téme
reklama:
reklama:
reklama: