Na Slovensku môžeme nájsť veľké množstvo krásnych a jedinečných miest. Tentokrát sme vybrali 5 takých miest, ktorých vznik je dodnes zahalený rôznymi legendami a príbehmi. Už ste o týchto záhadných miestach niekedy počuli?
Zrúcanina hradu na východe, o ktorej vie len málokto.
Slovenský Bermudský trojuholník
Tribečské lesy sú častokrát označované aj ako slovenský Bermudský trojuholník, ktorý sa nachádza medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym. O tomto mieste sa hovorí ako o mieste, kde za záhadných okolností miznú ľudia celkom bez stopy. Už ste o tom niekedy počuli?
Slovenský Stonehenge
Áno, aj na Slovensku máme vlastná Stonegenge. Unikátny komplex monumentálnych opracovaných balvanov s prastarými rytinami sa nachádza za budovou historickej manufaktúry v Holíči. Kamene, z ktorých najväčší je vysoký 6,8 metra, pochádzajú z najvýchodnejšie položenej megalitickej stavby v strednej Európe.
Rondely
Rondely sú monumentálne stavby kruhovitého pôdorysu obohnané palisádami a priekopami spravidla so štyrmi bránami orientovanými na všetky svetové strany. Vedeli ste, že rondely na Slovensku sú staršie ako egyptské pyramídy či anglický Stonehenge? Doposiaľ sa u nás našlo už viac ako 70 rondelov, pričom ten najznámejší ležal pri Svodíne v okrese Nové Zámky.
Skalné gule Megoňky
Tento unikátny prírodný úkaz svetového významu sa nachádza na Kysuciach, neďaleko Čadce. Slovenská prírodná pamiatka Megoňky je nálezisko prírodných pieskovcových útvarov vajcovitého až guľovitého tvaru. Pôvod týchto obrovských pieskovcových dokonale tvarovaných gúľ nie je dodnes vysvetlený.
Slovenský čínsky múr
Neďaleko obce Bátovce sa nachádza Spečený val alebo aj Val obrov, ktorý sa na Slovensku, okrem iného prezýva aj „Slovenský čínsky múr“. Ide o 60 kilometrov dlhý pás, ktorý bol pravdepodobne postavený Rimanmi a mal slúžiť ako ochrana pred barbarmi. V súčasnosti je už na viacerých miestach zarastený, tak nie je dobre viditeľný.