Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Legendy o známych miestach na Slovensku 5. časť: Po hradbách Turnianskeho hradu sa vraj prechádza Biela pani

Tit hrad.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autorka
reklama:
reklama:

Biela pani, čiže duch mŕtvej nešťastnej ženy končiacej svoj život násilne alebo tragicky, občas prinášajúci i zvesť o blížiacej sa smrti, sídli na mnohých slovenských hradoch a zámkoch. Dámy prechádzajúce sa v bielych šatách po nočných hradbách sa stali typickými najmä pre Čachtický hrad, hrad Biely kameň, Dobrovodský či Oravský hrad.

Východ Slovenska má tiež svoje prízraky, skrýva ich napríklad Levočský a Spišský hrad, pričom najznámejšou zostáva levočská biela pani. Dnes sa bližšie pozrieme na príbeh ducha obývajúceho hrad blízko Turne nad Bodvou ležiacou neďaleko maďarských hraníc.

Turna hrad rybnik.jpg
Autorka (Výhľad na rybník)

Striedajúci sa majitelia a náhle zbúranie hradu

Účelom hradu postaveného v 13. storočí bolo ochraňovať cesty vedúce na Spiš z Gemera. Vystavať ho dal kráľ Belo IV. a daroval ho rodu Tornayovcov, pričom po vymretí rodu v roku 1406 sa hrad dostal do vlastníctva Štefana Šafára z Branča.

Hrad 3.jpg
Autorka (Pohľad na hornú časť hradu)

Ten si svoj majetok dlho neužil, pretože pripadol Bebekovcom. Po Jánovi Jiskrovi z Brandýsa sa jeho majiteľmi stali v 15. storočí Zápoľskí. V polovici 17. storočia napriek snahe vybudovať lepšie opevnenie Turci hrad dobyli a nakoniec bol počas stavovských povstaní v roku 1685 zbúraný. Zachovali sa len dnešné ruiny rekonštruované od 70. rokov minulého storočia.

Turna hrad.jpg
Autorka (Bastión dominujúci dolnej časti hradu)

Hradní páni odišli, duchovia zostali

Vráťme sa na chvíľu do obdobia Bebekovcov. Kristína Bebeková totiž zo žiarlivosti dýkou prebodla milenca svojej sestry Kataríny a následne ju za čin krivo obvinila. Vraha sa nakoniec rozhodli usvedčiť prostredníctvom božieho súdu, kde každý z prítomných musel so smrtiacim nástrojom v ruke prisahať, že muža nezabil.

Hradd.jpg
Autorka (Horná časť hradu)

Katarínu teda zbavili všetkých obvinení, no len čo dýku chytila do rúk Kristína, rana mŕtveho milenca začala krvácať. Usvedčená však situáciu nezvládla a vrazila si dýku do  pŕs. Dnes sa počas nocí kvíliac prechádza po zrúcaninách hradu. Údajne sa ju však podarilo na kamere zachytiť aj počas dňa.

Navštívili ste nejaké hrady rozprávajúce príbehy o bielych paniach či podobných prízrakoch? Priťahujú vás podobné miesta?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor petraDátum 8. februára 2017Zdroj abov.vucke.sk sk.wikipedia.org © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: