Piatok trinásteho - vznik tohto desivého dňa a jeho pôvodná legenda

Zdieľať
www.thinkstock.com

Strach, ktorí majú ľudia z piatka trinásteho sa oficiálne nazýva paraskevidekatriafóbia. Dozviete sa, prečo sa piatok stal nešťastným dňom, 13-tka zlým číslom a ako sa tieto dve hrozby spojili dokopy.

Číslo 13

V numerológii je číslo 12 považované za úplnosť – toľko je mesiacov v roku, znamení zverokruhu, čísiel na hodinách, apoštolov a tak ďalej. Číslo 13 však prekračuje túto úplnosť a je považované za neobvyklé.

Existuje aj povera o čísle 13, ktorá vznikla pravdepodobne vďaka Poslednej večeri. Ak sedí u stola presne 13 ľudí, tak jeden z nich čoskoro zomrie.

https://englishosaca.wordpress.com/eight-grade/the-number-13/

Piatok

Najneskôr počas 14. storočia začal byť piatok považovaný za nešťastný deň kvôli knihe Canterburské poviedky. Autor knihy Geoffrey Chaucer popísal piaty deň v týždni ako ten deň, kedy sa stanú všetky nešťastia.

Od roku 1800 sa Čierny piatok spájal s pádmi akciových trhov a mnohými inými nešťastiami. Kresťania napríklad považujú piatok za nešťastný deň preto, lebo bol vtedy Ježiš ukrižovaný.

Piatok trinásty a jeho legenda

Pôvod povery a strachu z piatka trinásteho pochádza z príbehu zo severskej mytológie. Piatok je pomenovaný po Frigge, slobodomyseľnej bohyni lásky a plodnosti.

Keď severské a germánske kmene začali uctievať kresťanstvo, tak Friggu označili ako čarodejnicu. Bývalá a zahanbená bohyňa bola vyhnaná a usídlila sa na vrcholku hory.

Každý piatok sa Frigga stretla s 11 ďalšími čarodejnicami a Diablom. Ich skupina trinástich si pripravovala na ďalší týždeň pre ľudí zákerné plány.

Z tejto zlej skupiny 13-tich ľudí, ktorí sa stretávali každý piatok, sa dnes vyvinula povera o piatku trinásteho.

http://theunexplainedmysteries.com/2018/04/13/friday-the-13th/
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom