Hoci je naše Slovensko pomerne malá krajina, vždy je čo objavovať a kde cestovať. Spoznávať krásy tejto republiky je zábava a niekedy aj adrenalín. Teraz sa dozviete, ktoré miesta sa oplatí navštíviť a nebude chýbať aj niečo z histórie.
Spoznávame krásy Slovenska 6. časť. Zaujímavosti o Múzeu slovenskej dediny, či Vlkolínec a jeho história
1. Kremnica
Kremnica je staré banícke mesto, v ktorom sa už od 10. storočia ťažilo zlato a striebro. V meste sídli Mincovňa, ktorá je najstaršia dodnes existujúca mincovňa na svete a razili sa tu kremnické dukáty. Najvýznamnejšou pamiatkou je hrad zo 14. storočia, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Zachované je aj mestské opevnenie s baštami, Múzeum mincí a medailí, galéria miestnych maliarov Angyalovcov. V meste je tiež termálny areál. V okolí sú lyžiarske strediská Skalka (1000 m) a Krahule.
Štefánikovo námestie
2. Donovaly
Je to horská obec medzi mestami Banská Bystrica a Ružomberok. Vznikla v 17. a 18. storočí. Ťažilo sa tu drevo a pálilo drevené uhlie pre huty pri Banskej Bystrici. Súčasťou obce je aj sedem osád s ľudovou architektúrou. Donovaly sú významné centrum letnej i zimnej turistiky s dvojicou lyžiarskych areálov Záhradište a Nová hoľa, bežeckými traťami a množstvom značených chodníkov do okolitých pohorí. Od roku 1992 sa tu každoročne konajú preteky psích záprahov. Na svahoch Novej hole sa nachádza niekoľko zjazdoviek a lyžiarskych vlekov a juhovýchodné svahy sú obľúbenou lokalitou nadšencov závesného lietania. Niekoľko lyžiarskych svahov, vlekov a lanovka sa nachádza v stredisku Záhradište na severných svahoch vrchu Baník (1 056 m n. m.).
Obec Donovaly
Pohľad z Polianok
3. Špania Dolina
Je to stará horská banícka obec, ktorá sa nachádza 11 km od Banskej Bystrice, v Starohorských vrchoch. Od 13. storočia tu ťažili meď. Obcou preteká Banský potok, ktorý pokračuje úzkym údolím juhozápadným smerom k Uľanke, kde sa vlieva do Bystrice. Južne od obce sa vypína vrch Panský diel s rekreačným strediskom Šachtičky. Na svahoch strmých kopcov sú terasovito rozložené banícke domy. Nad obcou je pôvodne gotický, teraz neskoro-renesančný, opevnený kostol, ku ktorému z námestia vedú kryté schody.
Pohľad na obec v popredí s Kostolom Premenenia Pána
Kostol Premenenia Pána
4. Banská Bystrica
Je to kultúrno-spoločenské centrum stredného Slovenska, zo všetkých strán obklopené horami. Počtom obyvateľov sa radí na piate miesto na Slovensku. Stredoveké centrum mesta bolo v roku 1955 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Areál Mestského hradu bol vyhlásený za národnú pamiatku. Okrem samotného hradu sa to týka Kostola Nanebovzatia Panny Márie, takzvaného farského. Stavebné práce sa na ňom začali v roku 1255. Za zmienku stojí aj Kaplnka svätej Barbory, patrónky baníkov, v ktorej sa nachádza cenný oltár od Majstra Pavla z Levoče.
Pohľad na mesto z vrchu Urpín
Námestie SNP
5. Drevený kostol v obci Hronsek
Nachádza sa 11 km od Banskej Bystrice a pochádza z roku 1726 – 1727 s prvkami škandinávskej architektúry. Meno autora projektu nie je známe. Kostol je postavený v tvare kríža. Dlhšie rameno kríža má dĺžku 23 m, kratšie má 18 m, výška kostola je 8 m. Stavba je hrázdenej drevenej konštrukcie z masívneho dubového a ihličnatého smrekovcového dreva. Celková kapacita kostola je 1100 miest na sedenie. Do kostola vedie 5 vchodov. Po obvode kostola je 30 okien. Strecha je šindľová s tromi krížmi a kohútom – symbolom kresťanskej bdelosti. V blízkosti kostola je zvonica s rovnakou architektúrou, ktorá bola postavená súčasne s kostolom. Na nádvorí kostola sú tri staré lipy, ktoré boli vysadené pri vysviacke kostola. 7. júla 2008 na 32. zasadnutí Výboru UNESCO v kanadskom Quebecu bol kostol aj so zvonicou zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.