Spánková paralýza je jedným z najdesivejších a najrozoberanejších fenoménov, ktoré poznáme. Prebudenie sa uprostred tmavej noci, neschopnosť pohnúť čo i len prstom či prehovoriť sú mnohokrát sprevádzané aj hrôzostrašnými vizuálnymi či zvukovými halucináciami a pocitmi. Či už ste prežili spánkovú paralýzu na vlastnej koži alebo nie, v tomto článku vám prinášame 5 faktov o tejto desivej poruche, ktoré by ste mali vedieť.
Je to oveľa bežnejšie, než si myslíte
Podľa amerického výskumu z roku 2011, v ktorom bolo oslovených 3600 osôb s otázkou, či už niekedy zažili spánkovú paralýzu alebo niektoré z jej symptómov, až 65% odpovedalo kladne. Dokonca sa zistilo, že niektoré zo sociálnych skupín, majú vyššiu pravdepodobnosť stať sa obeťou tejto desivej spánkovej poruchy. Podľa výsledkov majú oveľa väčšiu šancu do tohto stavu upadnúť afroameričania a ľudia od 16-45 rokov.
Nemôžete sa prebudiť
Niektorí ľudia sa dokážu naučiť „praktike“, nazývanej lucidné snenie. Vďaka tomuto si dokážu zachovať istú mieru kontroly a vedomia, zatiaľ čo snívajú. Títo ľudia si vo sne dokážu uvedomiť, že snívajú, alebo sa vedia prebudiť, keď sa sen začne meniť na nočnú moru. Avšak pri spánkovej paralýze sú bezmocní.
Pýtate sa prečo? Pri spánkovej paralýze sa ocitnete na polceste medzi prebudením a snívaním, preto už svoj „sen“ nemôžete ovládať, hoc máte otvorené oči a vaše zmysly vnímajú. Ľudia, ktorí prežili spánkovú paralýzu, tvrdia, že sa snažili hýbať prstami alebo kričať, aby sa úplne prebudili. Nič z toho však nedokázali. Človek, ktorý je v tomto hrôzostrašnom stave, musí jednoducho počkať, kým to prejde, nech to trvá akokoľvek dlho.
Môžete vidieť veci, ktoré sa vám nepáčia
Aj keď halucinácie nie sú tak časté, ako samotná spánková paralýza, veľa ľudí tvrdí, že v tomto stave zažili veľmi desivé vidiny a pocity. Mnohí napríklad hovoria o silnom tlaku na hrudi, akoby na nich sedela nejaká neviditeľná bytosť a tlačila ich k posteli. Niektorí zase vo svojej izbe počujú čudné zvuky. V jednom z prípadov muž dokonca počul hlasné dýchanie a mrmlanie, prichádzajúce odzadu. Samozrejme sa však nedokázal otočiť.
Najdesivejšou súčasťou spánkovej paralýzy je fakt, že niektorí ľudia v izbe dokonca vidia postavy, ako napríklad temné tiene, skláňajúce sa nad ich posteľou.
Ľudia vidia rovnaké veci
Jedným z najčudnejších faktov o spánkovej paralýze je to, že ľudia z celého sveta, ktorí sa nikdy nevideli a nemajú nič spoločné, videli počas tohto stavu rovnaké veci. Jednou z najčastejších vidín je „striga“.
Mnoho autorov a psychiatrov, ktorí študovali spánkovú paralýzu, spomínajú, že ich pacienti vidia starú ohavnú ženu, smejúcu sa a vychutnávajúcu si strach a paniku, ktorú rozsieva. Táto „striga“ však bola mnohokrát opísaná a spomínaná aj v minulosti. Podľa škandinávského folklóru sa táto „striga“ volá Mare a v skutočnosti je koreňom slova nočná mora (nightmare).
Vieme, ako ju liečiť
Napriek tomu, akou záhadou je pre nás spánková paralýza, doktori vedia, ako jednoducho sa dá táto porucha „vyliečiť“. Štúdie preukázali, že hlavnou príčinou spánkovej paralýzy a všetkej hrôzy, ktorá s ňou prichádza, je nedostatok spánku. Pri častom nedostatku hlbokého spánku sa mozog nedokáže „vypnúť“, čo môže mnohokrát vyústiť do stavu, prezývaného limbo. Práve v tejto fáze dochádza k spánkovej paralýze.
Spánkovú paralýzu môže taktiež zapríčiniť vysoká úroveň stresu, úzkosť, ale aj jedenie ťažkých jedál a požívanie alkoholu tesne pred spánkom. Práve preto je najjednoduchším spôsobom, ako predísť spánkovej paralýze, naučiť sa pred spaním vypustiť z hlavy všetky starosti a dopriať si aspoň 6-8 hodín spánku. A predovšetkým, nečítať pred spaním články, ako je aj tento.