7 krásnych miest na Slovensku, ktoré by mal navštíviť každý

Zdieľať
Befunky collage 19.jpg

Hoci je Slovensko malá krajina, ponúka nám obrovské množstvo možností na výlety, turistiku aj oddych. Je tu veľmi veľa krásnych miest, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť. My sme vybrali sedem z nich, ktoré patria medzi tie najobľúbenejšie. Samozrejme je ich oveľa viac, no tieto by ste nemali obísť.

Vysoké Tatry

Je to najvyššie pohorie na Slovensku. Tatrám dominuje niekoľko vrcholov ako je Gerlachovský štít (2654m), Kriváň (2495m), či Lomnický štít (2634m). Vysoké Tatry sú krásnym a populárnym miestom pre zimnú lyžovačku alebo letnú turistiku. Sú však aj vhodným kúpeľným a relaxačným miestom. Ľudia tu veľmi často vyhľadávajú rôzne pobyty na regeneráciu a oddych. Medzi najkrajšie a turistami najviac obľúbené navštevované miesta patrí Štrbské pleso (najvyššie položené sídlo na Slovensku – 1329m), Popradské a Skalnaté pleso a Hrebienok. Za jedno z najromantickejších miest v Tatrách sa považuje Zelené pleso.

Lomnický štít

Bez nazvu 3.jpg

Štrbské pleso

Strbske pleso.jpg

Slovenský raj

Je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Oblasti horského pásma Slovenského raja chráni Národný park Slovenský raj, ktorý je jedným z deviatich národných parkov na Slovensku. Slovenský raj má rozlohu asi 210 km² na území okresov Spišská Nová Ves Poprad a Rožňava. Pretekajú ním rieky Hornád a Hnilec. Medzi typické fenomény krajiny patria náhorné planiny, hlboké kaňony, rokliny, vodopády, povrchové krasové javy a atraktívne podzemné priestory s kvapľovou a ľadovou výzdobou. Nachádza sa tu takmer 200 jaskýň a priepastí, z ktorých je sprístupnená len Dobšinská ľadová jaskyňa.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobsinska jaskyna.jpg

Slovenský raj

Slovensky raj.jpg

Vodopád v Slovenskom raji

Vodopad.jpg

Spišský hrad

V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 m, vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Jeho veľká rozloha ho radí medzi najväčšie hrady Európy. Oproti hradu sa na kopci týči Spišská Kapitula, cirkevné mestečko, charakteristické katedrálou s dvomi románskymi vežami. V roku 1993 Spišský hrad a kultúrne pamiatky blízkeho okolia zapísali do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Krajinou v okolí Spišského hradu vedie pohodlný náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Turisti sa môžu na ôsmich zastávkach oboznámiť s históriou tejto oblasti ako aj jej prírodnými zaujímavosťami.

Spišský hrad

Spissky hrad.jpg

Spišský hrad

Spisky hrad.jpg

Šútovský vodopád

Je to najväčší vodopád na Slovensku v pohorí Malá Fatra a má celkovú výšku 38 metrov. Nachádza sa vo výške 830 metrov nad morom v Krivánskej Malej Fatre asi 4 km severne od obce Šútovo. Z obce Šútovo je k vodopádu prístup po modrej turistickej značke a opačným smerom od Chaty pod Chlebom okolo Mojžišovych prameňov. Leží približne v strede Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina.

Sutovsky vodopad.jpg

Šútovský vodopád očami turistov 

Bojnický zámok

Rozprávkový Bojnický zámok je jeden z klenotov mestečka Bojníc, ktoré sa nachádza pri Prievidzi. Zámok patrí k najnavštevovanejším a najkrajším zámkom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Zámok postavili na travertínovej kope, na ktorej v 11. storočí stál stredoveký hrad. Tvorí ho vnútorný a vonkajší hrad s tromi nádvoriami. V minulosti ho vlastnili najslávnejšie šľachtické rody, pričom jeho poslednými vlastníkmi boli Pálfiovci. V roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.Neoddeliteľnou časťou zámockého areálu je park a lesopark, ktorý dotvára jeho pôsobivú kulisu. Pred zámockým vchodom stojí známa šesťstoročná Bojnická lipakráľa Mateja s obvodom okolo 12,5 m. Ďalším lákadlom bezprostredného okolia zámku sú predstavenia skupiny historického šermu Bojník a stála scéna sokoliarov Aquila.

Bojnice.jpg

Krásy Bojnického zámku z vtáčej perspektívy

Čičmany

Čičmany sú obec na Slovensku v okrese Žilina. Známe sú svojou zachovalou ľudovou architektúrou. Obec leží v kotline Strážovských vrchov, takmer pri prameni rieky Rajčianky. Je najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese. Prvé zmienky o nej pochádzajú z roku 1272. V Čičmanoch ľudia na čierne domy maľovali biele kresby, čím sa líšili od ostatných obcí. Domy sú pritom dodnes mnohé obývané a tvoria súčasť obce. Čičmany sú skanzenom, no len čiastočne. Všetky pôvodné zachované domy sú zapísané v pamiatkovom úrade a v jeho zozname chránených stavieb. Napriek tomu, že ide o múzeum a súčasť Považského múzea v Žiline, vstup je sem voľný a budovy sú prístupné celoročne, lebo sú súčasťou prístupnej živej obce.

Cicmany radenov_dom.jpg

Dedinka Čičmany

Cicmany.jpg

Demänovská jaskyňa slobody

Je to krasová jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z Demänovských jaskýň. Objavená bola v roku 1921 a je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Jaskyňa pozostáva z dómov, siení a chodieb, vytvorených v šiestich jaskynných úrovniach, ktoré vznikli počas pleistocénu. Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Dlhý okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C.

Demänovská jaskyňa slobody

Jaskyna.jpg
Dobsinka jaskyna.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom