Obdobie secesie je charakterizované ako výtvarný sloh, ktorému sa podarilo vniesť svoj umelecký rad všetkým prejavom a veciam moderného života. Ťažisko secesie neleží vo vysokom umení, v maľbe a sochárstve, ale v dekorácii a úžitkovom umení. Príkladom tohto slohu je v Bratislave aj Kostol svätej Alžbety, ľudovo Modrý kostolík.
Bazilika svätého Egídia v Bardejove a jej 6 zaujímavostí
Dva kostoly s rovnakým názvom
Vedeli ste, že v Bratislave sa nachádzajú dva kostoly s rovnakým názvom? A aj preto, nie len pre farbu, sa udomácnil stručný hovorový názov. Tento kostol je však zasvätený Alžbete Uhorskej, dcére Ondreja II., ktorá bola sväticou pochádzajúcou práve z Bratislavy.
Jeden z najkrajších kostolov v Bratislave
Modrý kostolík je secesnou sakrálnou stavbou, ktorá sa nachádza v bratislavskom Starom Meste. To, že ide o obľúbený kostol svedčia aj davy turistov, ktorí si chcú tento modrý kostol pozrieť aj zblízka.
Autorom bol Edmund Lechner
Kostolík bol postavený medzi rokmi 1909 až 1913, podľa projektu budapeštianskeho secesného architekta Ödöna Lechnera. Autor chcel stavbou položiť základy nového maďarského národného architektonického slohu, ktorý by kombinoval secesiu s ázijskými prvkami. Pôvodný zámer mu síce nevyšiel, no podarilo sa mu vytvoriť naozaj jedinečné dielo.
Ako z rozprávky
Svojimi tvarmi a farbou pripomína kostolík často nejakú budovu z rozprávky alebo o ňom často hovoria, že vyzerá ako keby bol z marcipánu.
Park Mini-Europe v Bruseli
Vedeli ste, že aj Slovensko má svoje symbolické zastúpenie v bruselskom parku Mini-Europe? Práve tam sa nachádza maketa tohto Modrého kostolíka.