Každý rok sa naše vedomosti o minulosti trošku menia. Ani rok 2016 nie je výnimkou. Vedci spravili niekoľko objavov, ktoré nám pomôžu lepšie porozumieť (a v niektorých prípadoch drasticky zmeniť) našu minulosť.
13 zaujímavých faktov z histórie, ktoré vás v škole nenaučili
Čínske pivo
Ako už vieme nejakú dobu, starovekí Číňania zbožňovali nápoje, čomu svedčí nález alkoholického nápoja z ryže, ktorý sa našiel v 9000 rokov starej oblasti v provincii Henan. A v roku 2016 sme zistili, že Číňania boli aj milovníkmi piva. Archeologické vykopávky v provincii Shaanxi odhalili nástroje na výrobu piva z roku 3400-2900 pred naším letopočtom. To nie je jediný objav. Boli objavené aj prísady potrebné na staroveké pivo ako proso, ľalie, zrná prezývané Jóbove slzy a jačmeň. A tu prichádza šok. Medzi prísadami bol totiž jačmeň, ktorý mal vraj prísť do Číny o 1000 rokov neskôr. Podľa tohto objavu je jasné, že Číňania používali jačmeň najskôr na výrobu piva, až potom ho používali ako jedlo.
Šialené zbrane z histórie. Ako toto mohlo niekomu napadnúť?
Pes a človek
Podľa nálezu z Blick Mead neďaleko Stonehenge, bol pes najlepším priateľom človeka už pred 7000 rokmi. Archeológ David Jacques našiel psie zuby patriace zvieraťu, ktoré pôvodne pochádzalo z územia dnes známeho ako Vale of York. Pes slúžil ako spoločník už lovcovi – zberačovi z mezolitu. Títo dvaja spolu prešli cez 400 kilometrov z Yorku do Wiltshire, čo je považované za najstarší „výlet“ v britskej histórii. Podľa Jacquesa bol pes domestifikovaný a pravdepodobne slúžil na lov.
Mimozemská dýka faraóna Tutanchamona
V polovici roku 2016 boli vedci schopní rozlúštiť záhadu, ktorú sa pokúšali vyriešiť archeológovia a egyptológovia od čias, kedy Howard Carter v roku 1922 objavil Tutanchamonovu hrobku. Medzi množstvom predmetov pochovaných spolu s mladým faraónom bola aj dýka zo železa. Bol to nezvyčajný predmet na Egypt pred 3300 rokmi, pretože kováčstvo vtedy takmer nebolo a hlavne, dýka vôbec nie je zhrdzavená. Preskúmanie lúčmi a spektrometrom odhalili, že kov použitý na výrobu dýky nemá pozemský pôvod. Vysoká úroveň kobaltu a niklu sa zhoduje s meteoritmi skrývajúcimi sa v Mŕtvom mori. Aj iný železný artefakt zo starovekého Egypta bol v roku 2013 testovaný a bol tiež vyrobený z meteoritických fragmentov. Archeológovia už predtým tušili, aký bude výsledok testov na základe starovekého textu so slovami „železo z oblohy“. Teraz veria, že aj ostatné predmety objavené vo faraónovej hrobke môžu pochádzať z meteoritov.