Možno sa to bude zdať na prvý pohľad ako nemožné, no aj na Slovensku máme hneď viacero sopiek. Našťastie ani jedna nie je činnou, a tak to veríme aj ostane. Pozreli sme sa na tie najznámejšie sopky u nás. Vedeli ste o tom, že sa Slovensko môže pochváliť aj týmito zaujímavými geologickými významnými miestami? Tak sa pozrite, kde všade takú sopku môžete u nás vidieť.
Čo všetko môžete vidieť v Národnom parku Veľká Fatra?
Štiavnické vrchy
Oblasť okolo Banskej Štiavnice bola pred miliónmi rokov jednou obrovskou mohutnou sopkou, ktorá mohla mať pár kilometrov na výšku. Jej plocha sa mala pohybovať na rozlohe 2200 kilometrov štvorcových. Banská Štiavnica by mala ležať priamo v pôvodnom kráteri. Samozrejme sa však netreba obávať jej oživenia.
Najmladšia sopka na Slovensku
Najmladšou sopkou na Slovensku je Putikov vŕšok nad obcou Tekovská Breznica blízko Novej Bane, ktorá prejavila činnosť pred asi 130 tisíc rokmi. Od roku 1996 ide o prírodnú pamiatku a ide vraj o najzachovalejší prírodný úkaz tohto druhu a zároveň najmladší v celej strednej Európe.
Poľana nad Detvou
Ide vraj o jedno z najväčších sopečných pohorí na pevninovej Európe. Podobnou sopečnou činnosťou vznikol v minulosti aj Vihorlat či Slanské vrchy.
Cerová vrchovina
Nachádza sa v oblasti Rimavskej Soboty až Lučenca a na juhu končí na hranici s Maďarskom. Jej súčasťou je niekoľko kopcov, ktoré boli pôvodne sopkami chrliacimi lávu. Najslávnejší je nepochybne pre každého návštevníka Ragáč, v ktorom je možné ešte aj dnes nájsť dutiny, z ktorých unikajú vriace pary.
Šiatorská Bukovinka
Ojedinelý prírodný úkaz tvorený stuhnutým krištalizujúcim čadičom sa nachádza pri Šiatorskej Bukovinke. Predstavuje geologický unikát, ktorý dokazuje miestnu milióny rokov starú sopečnú činnosť, a ktorý láka veľké množstvo nadšencov, nielen domácich, ale aj tých zo zahraničia.