Agatha Christie bola kráľovnou detektíviek počas Zlatej éry, ale jej najväčšou záhadou je jej nevyriešené zmiznutie v roku 1926.
Ulicami britského mesta sa predchádza záhadná postava, ktorá vyzerá ako lekár z obdobia moru. Čo to má znamenať?
Jeden decembrový večer 36-ročná Agatha zmizla z anglického sídla. Hoci nechala lístok, že ide na dovolenku, objavenie jej auta hovorilo o inom. Vozidlo bolo nájdené na rohu štvrte neďaleko jej domu, opustené so zapnutými svetlami. Vnútri bol jej kožuch, starý vodičský preukaz a taška s oblečením, no po spisovateľke ani stopy. Začalo sa hovoriť o vražde. Správy o jej zmiznutí sa bleskovo rozšírili a začalo sa masové pátranie – 1000 policajtov a 15000 dobrovoľníkov prehľadávalo krajinu, dokonca aj z vtáčej perspektívy (prvýkrát v histórii Anglicka).
Do pátrania sa zapojili aj slávne osobnosti. D.L. Sayers navštívila miesto činu a neskôr svoje pozorovanie použila ako inšpiráciu pre knihu Unnatural Death. Sir A.C. Doyle ukázal rukavicu Agathy Christie médiu s nádejou, že duchovia pomôžu vyriešiť záhadu. Do týždňa sa pátranie po spisovateľke stalo národnou posadnutosťou.
Otázkou ostávalo, kto by mohol zabiť „kráľovnú zločinu“. Podozrivým bol jej manžel Colonel Archie Christie, ktorý mal pomer s mladučkou N. Neele a pred manželkou ho neskrýval, dokonca v deň jej zmiznutia milenci oznámili, že chcú spolu stráviť víkend.
Záhada zmiznutia študentky. Správala sa čudne a o niekoľko týždňov našli jej telo vo vodnej nádrži!
Agatha bola nezvestná 11 dní. Našla sa 14. decembra – nie v plytkom hrobe, ale skrývajúca sa v hoteli, kde ju spoznal miestny hudobník. Takýto koniec šokoval verejnosť. Niektorí nahnevane tvrdili, že to malo byť promo k jej poslednej novele The Murder Of Roger Ackroyd, iní hovorili, že chcela dať nevernému manželovi príučku. Dokonca sa objavili aj tvrdenia o samovražednej depresii.
Agatha povedala len veľmi málo k svojmu zmiznutiu, nevyjadrovala sa k nemu ani v rozhovoroch a neobjavilo sa ani v jej autobiografii. Autorke sa tak podarilo vytvoriť jej najväčšiu záhadu.