Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako choroby menia svet. Tuberkulóza, parazit Machovec, či Cholera

4 5 2.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
en.wikipedia.org
reklama:
reklama:

Choroby nechávajú v histórii ľudstva zjavné odtlačky. Pokles počtu obyvateľstva a zníženie genetickej diverzity je len pár príkladov toho, čo čakať od epidémie. Ale občas sa objaví ochorenie, ktoré je pozoruhodné a má nezvyčajný vplyv na svet.

CHRÍPKA

Chrípka v roku 1918 spustošila celý svet a infikovala jednu tretinu obyvateľstva. Okrem toho, že poškodzovala mozgové bunky, ktoré ovplyvňujú schopnosť mozgu fungovať, bola následkom psychózy. V apríli 1919 sa chrípkou nakazil Woodrow Wilson. V tej dobe bol prezidentom a zohral úlohu pri rokovaniach o Versaillskej zmluve. Ako sa z chrípky v Bielom dome zotavoval, mnohí pracovníci v budove si všimli zmeny v jeho správaní. Wilson bol pomalý, unavený a zameriaval sa na zvláštne predstavy. Wilson dokonca prestal trvať na svojich myšlienkach v rámci zmluvy, čo dalo voľnú ruku prezidentovi Francúzska Georgesovi Clemenceamu. Mnohí tvrdia, že práve Wilsonova chrípka môže za tvrdosť Versaillskej zmluvy a nástup Hitlera.

https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Versailles#/media/File:Big_four.jpg
en.wikipedia.org

MACHOVEC

Machovec je parazit, ktorý žije v ľudskom čreve, živí sa živinami a prenáša sa výkalmi. Môže spôsobiť vyrážky, hnačky a môže viesť k väčšiemu počtu chronických symptómov. V roku 1900 dosiahla choroba epidemické rozmery a vyústila k letargii, zakrpatenému rastu a nedostatku železa. Časom sa kvôli tomu vytvorili stereotypy o tom, že Južania sú leniví, nepracovití. Keď sa podarilo ochorenie skrotiť, do škôl začalo chodiť viac detí, plodiny mali lepšiu cenu a stúpli príjmy.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hookworm_infection#/media/File:Hookworms.JPG
en.wikipedia.org

TUBERKULÓZA

Počas tuberkulózy na začiatku roku 1900 mnohí uverili teórii miazma, podľa ktorej je choroba spôsobená zlým vzduchom a znečistením. Táto myšlienka bola podporovaná lekárom Edwardom Trudeom z New Yorku, ktorý sa nakazil tuberkulózou a po presťahovaní do Adirondacks sa jeho stav viditeľne zlepšil. Začali sa šíriť správy, že čerstvý vzduch a príroda sú liekom. Keď sa to ľudia dopočuli, tisícky z nich sa presunuli na Západ, kde hľadali lepšie zdravie.

https://en.wikipedia.org/wiki/American_frontier#/media/File:George_Caleb_Bingham_-_Daniel_Boone_escorting_settlers_through_the_Cumberland_Gap.jpg
en.wikipedia.org

CHOLERA

V roku 1854 bol John Snow lekárom počas epidémie cholery v Londýne. Tým, že odstránil rukoväť čerpadla na vodu, vytvoril celú vednú disciplínu. Snowovi sa nezdalo, že za chorobou je teória miazmy, keďže pozoroval, ako sa choroba šíri medzi ľuďmi, ktorí používali určité vodné čerpadlá. Keď odstránil rukoväť z čerpadiel, znížil sa výskyt infekcie. Bol prvý, kto používal epidemiologické metódy pre kontrolu šírenia chorôb.

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Snow#/media/File:John_Snow.jpg
en.wikipedia.org
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 10. decembra 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme
reklama:
reklama:
reklama: