Spoznávame krásy Slovenska 9. časť. Krásne vyrezávané drevené kríže v Detve, aj známa Čiernohronská železnica

Zdieľať
Befunky collage 26.jpg

Hoci je naše Slovensko pomerne malá krajina, vždy je čo objavovať a kde cestovať. Spoznávať krásy tejto republiky je zábava a niekedy aj adrenalín. Teraz sa dozviete, ktoré miesta sa oplatí navštíviť a nebude chýbať aj niečo z histórie.

1. Vyrezávané drevené kríže v Detve

Nachádzajú sa na tunajšom cintoríne, ale aj v susedných obciach pod vrchom Poľana. Sú zhotovované z dreva, ktoré bolo v minulosti najpoužívanejším materiálom v ľudovom staviteľstve a tradičnej ľudovej kultúre regiónu. Zdobené sú vyrezávanými ornamentmi a ich kolorovaním. Geometrické a rastlinné ornamenty a kresťanská symbolika zdobia prednú ale aj bočné steny kríža. Z ornamentov sa najčastejšie vyskytuje trojlístok, kvietok, lístky, vinič so strapcami hrozna, srdce, svietnik, rozeta s kruhom, voluta, slimák, prstenec, vlnovka, Sviatosť oltárna. Mestečko Detva charakterizuje typický a stále živý folklór, svojrázne, pekne vyšívané kroje a hudobný pastiersky nástroj – fujara. Každoročne v júli sa v miestnom amfiteátri konajú Podpolianske folklórne slávnosti, druhý najvýznamnejší folklórny festival na Slovensku.

Kriz.jpg

Kríž na cintoríne

Krizz.jpg

2. Poltár

Poltár je mesto, ktoré sa nachádza v Banskobystrickom kraji. Má niekoľko častí: Slaná Lehota, Podháj, Prievrana, Zelené. A práve v Zelenom je známy kamenný trojklenbový most zo začiatku 19. storočia. Most je dlhý 35 metrov a široký 5 metrov. Piliere mosta sú opatrené klinovými ľadolamami. Most prešiel obnovou v roku 1886. Taktiež je tu aj Evanjelický kostol, klasicistická halová stavba na pôdoryse obdĺžnika z roku 1835.

Turecký most v časti Zelené

800px poltar_cast_zelene_ _turecky_most.jpg

Evanjelický kostol v Zelenom

800px poltar_cast_zelene_ _evanjelicky_kostol.jpg

3. Lesná železnica Čierny Balog

Je jednou z troch úzkokoľajných železničiek na Slovensku. Z celkovej dĺžky 13 km sa dnes zachoval len úsek v údolí rieky Čierny Hron. Je vzácnou technickou pamiatkou a turistickou atrakciou, ktorí vedie do lesníckeho múzea v prírode. Čiernohronská železnica bola v roku 2011 tiež vyhlásená za jeden zo siedmich divov Banskobystrického samosprávneho kraja. V roku 2011 prepravila približne 60 tisíc osôb.

Chz_masinka.jpg

Stanica v Čiernom Balogu

800px chz_stanica1.jpg

4. Kúpele Brusno

Nachádzajú sa 21 km východne od Banskej Bystrice. Liečia sa tu choroby tráviaceho ústrojenstva a choroby z povolania. Využívajú štyri minerálne pramene – Ondrej, Ludvik, Paula a Ďumbier. Všetky pramene majú prakticky rovnaké chemické zloženie, pričom všetky sú využívané na pitnú kúru a prameň Ondrej súčasne k príprave minerálnych uhličitých kúpeľov. Prameň „Ondrej“ je tiež plnený v plniarni Kúpeľov Brusno vo viacerých objemoch vo fľašiach a expedovaný do maloobchodnej siete pod obchodným názvom „Brusnianka“. Vody sa používajú najmä na pitné kúry a minerálne kúpele. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení tráviaceho ústrojenstva a účinok minerálnych kúpeľov je najmä pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového a kožného aparátu.

Obr_04.jpg

5. Hrebeň Nízkych Tatier

Nachádza sa v oblasti Chopka a Ďumbiera. Je najkrajšou časťou národného parku Nízke Tatry. Jednotlivé vrchy na hrebeni spája červeno označená turistická magistrála. V zime ponúkajú južné, ale najmä severné stráne dobrú lyžovačku. Jedná sa vlastne o stokilometrový prechod hlavného hrebeňa tohto pohoria. Najvyššie časti pohoria v oblasti Chopka a Ďumbiera dosahujú 2000m výšku. Prechod je mimoriadne obľúbený, pretože na trase nie je núdza o krásne výhľady, prírodu a dobre zabezpečené nocľahy. Hrebeň totiž pokrýva viacero útulní a vysokohorských chát.

Nt2den043.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom