Viete si predstaviť, že ste zapojený do významnej udalosti, ale nikto nevie, kto vlastne ste? Existuje viacero správ o ľuďoch, ktorí sa zapísali do dejín a ktorých totožnosť je dodnes neznáma.
4 záhady, ktoré sa stali v hmlou zahalenom Anglicku
NEIL DOVESTONE
V decembri 2015 starší muž vošiel do baru v anglickom meste Greenfield, aby sa spýtal na najkratšiu cestu na vrchol hory, pričom bol oblečený len na kratšiu prechádzku. Druhý deň bolo jeho telo nájdené neďaleko vrcholu hory. Mal vo vačku 130 libier a lístky na vlak, ktoré ukázali, že prišiel z 320 kilometrov vzdialeného Londýna. Ale nemal pri sebe žiadne doklady. Keďže bol naposledy videný neďaleko rezervácie Dovestone, dostal meno Neil Dovestone. V jeho prípade inštruktorov zmiatla aj prázdna fľaša tyroxínu sodného, ktorý je špecifický tým, že je vyrábaný len v Pakistane. Ani tento kľúč však nijako neprispel k zisteniu totožnosti muža.
ALLEN
V rokoch 1976-1977 bolo mesto Michigan terorizované Oaklandským vrahom detí, ktorý uniesol a zavraždil štyri deti. Tento sériový vrah sa nikdy nenašiel. Zaujímavé je, že istého psychiatra kontaktoval muž menom Allen a vyhlasoval, že sériovým vrahom je jeho spolubývajúci Frank. Allen bol ochotný poskytnúť fotografické dôkazy výmenou za imunitu. Psychiater Bruce Danto si teda s Allenom za pomoci polície dohodol stretnutie v miestnom gay bare. Policajt v utajení bol oslovený neznámym mužom, ktorý mu chcel kúpiť pitie, ale policajt si myslel, že muž ho chce dostať a vyhodil muža z baru. Keďže psychiater Danto sa nedočkal tajomného Allena, predpokladá sa, že ním bol práve muž, ktorého vyhodil policajt. Allen si pravdepodobne myslel, že policajt je psychiatrom a preto ho oslovil a keď bol z baru vyhodený, radšej zmizol definitívne preč. Odvtedy o ňom nikto nepočul.
BO WEAVIL JACKSON
Je naozaj zvláštne, ak sa nadaný hudobník zjaví z ničoho nič, nahrá dva albumy a rovnako aj zmizne. Stalo sa to v roku 1926, kedy Paramount Records predstavili bluesový album od afroamerického speváka a gitaristu menom Bo Weavil Jackson. Krátko po tom Vocalion Records vydali bluesový album s tými istými piesňami, ale tentokrát sa spevák volal Sam Butler. A to je naposledy, čo bolo o tomto mužovi počuť. Bo alebo Sam nahral 13 piesní, za čo ho hudobní kritici veľmi chválili. Bohužiaľ nič nenasvedčuje tomu, že tento muž naozaj žil a ak áno, nikto nevie, čo sa s ním stalo.
JOHNNY LEE MILLS
Je strašné, ak sa stratí dieťa, ale oveľa horšie je, keď nikto nevie identitu dieťaťa. V roku 1990 polícia zadržala chlapca, ktorý tvrdil, že je 13-ročný a utiekol. Uviedol meno Johnny Lee Mills a bol posunutý do detského domova v Missouri, odkiaľ ušiel znova. Jeho fotografia a získané osobné údaje boli poskytnuté Národnému centru pre nezvestné a zneužívané deti a tiež Národnému kriminálnemu centru. Ukázalo sa, že uvedené meno nie je chlapcove skutočné meno a nenašlo sa nič, čo by sa s ním mohlo spájať. Keďže úrady nepoznali jeho skutočnú identitu, pátranie po ňom bolo ukončené a dodnes sa nevie, kde je chlapec pod falošným menom Johnny Lee Mills.
NEZNÁMY HOLANDSKÝ NÁMORNÍK
16. júla 1995 bolo nájdené mužské telo na brehu neobývaného ostrova neďaleko severného pobrežia Holandska. O niekoľko týždňov neskôr boli na rovnaký breh vyplavené zvyšky drevenej jachty. Muž pravdepodobne plachtil na tejto jachte, keď sa veľké množstvo vody prelialo cez palubu a spláchlo muža do mora, kde sa utopil. Zvláštne je, že sa nenašli žiadne mužove doklady- ani pri tele ani na jachte. Pár kľúčov vyšetrovatelia našli vyplavených na pláži. Napríklad plachtu s iniciálkami HB, čo viedlo k špekuláciám, že muž a jachta patria k anglickému jachtárskemu klubu Herne Bay. Obeť mala na ruke špeciálne hodinky, ktoré boli podľa čísla vyrytého vzadu predané v Švédsku. Hoci bola mužovi odobratá DNA, stále ostáva neznámym jachtárom bez mena.
SAN ANGELSKÝ JOHN DOE
Dňa 31. Marca 2005 bol starší muž nakupovať v obchode v San Angelo, kde náhle zomrel na infarkt. Podľa identifikácie to bol Roger Smith. Neskôr sa však ukázalo, že jeho údaje boli falošné a že v priebehu pár rokov žil v Texase pod tromi ďalšími falošnými menami. Šokujúce je, že muž úmyselne poškodil svoje ruky, aby nebolo možné zistiť totožnosť podľa odtlačkov prstov. Predpokladá sa, že muž bol obvinený z nejakej kriminálnej činnosti. Podľa istých odborníkov podľa tváre muža išlo o austrálskeho utečenca Elmera Crawforda, ktorý zmizol po tom, ako zavraždil svoje ženu a tri ich deti ešte v roku 1970. Podľa DNA testov ale muž nebol Elmerom Crawfordom. Keďže nebolo možné identifikovať ho, dostal meno San Angelský John Doe.