Skutočné prípady Cotardovho syndrómu, pri ktorom si ľudia myslia, že sú po smrti - 5. časť

Zdieľať
Cotardovsyndromtitulna5.jpg

Cotardov syndróm je duševná porucha, pri ktorej človek trpí vidinami a myslí si, že je už po smrti alebo že neexistuje. Pacient si napríklad myslí, že v jeho tele neprúdi krv a dokonca môže trpieť halucináciami a vidieť svoje telo v rozklade. Cotardov syndróm sa častokrát vyskytuje u ľudí trpiacich depresiami a schizofréniou. V tomto článku vám prinášame ďalšie dva skutočné prípady, kedy si človek myslel, že je po smrti.

Najskôr mŕtvy, potom živý

V roku 2012 sa japonskí lekári zdôverili s prípadom 69-ročného pacienta, ktorý prišiel za svojim doktorom so slovami: „Myslím, že som mŕtvy. Rád by som na to počul váš názor.“

Https://pxhere.com/en/photo/619635

Keď sa ho lekár opýtal, či si myslí aj to, že mŕtvi dokážu rozprávať, uznal, že lekárov argument dáva logiku. Napriek tomu sa však nemohol zbaviť silného presvedčenia, že už nie je medzi živými. Po roku však príznaky Cotardovho syndrómu vymizli, za svojimi názormi z minulosti si však naďalej stál.

„Teraz som živý. Vtedy som bol však mŕtvy,“ povedal. Myslel si taktiež to, že Kim Čong-il, predošlý severokórejský diktátor, bol taktiež pacientom v tej istej nemocnici.

Https://www.pexels.com/photo/undead walking dead zombie 316831/

Nepochovaný muž

V roku 2009 belgický psychiatri hlásili prípad 88-ročného muža, ktorý navštívil ich nemocnicu so symptómami bežnej depresie. Muž však lekárom vysvetľoval, že je mŕtvy. Rozčuľoval sa, že ho doteraz nikto nepochoval. Syndróm sa im však so správnou liečbou podarilo potlačil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom