5 známych skanzenov na Slovensku, vďaka ktorým vieme ako to vyzeralo kedysi u nás

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 02 08 oa15.10.18.jpg

Slovensko ponúka veľa takých miest, kde človek môže vidieť a zažiť doslova minulosť, či už ide o nejaké múzeá alebo skanzeny. Každé z nich má svoje neopísateľné čaro. My sme sa pozreli na 5 z nich a na to, čo všetko tam môžete vidieť. Už ste v niektorom z týchto skanzenov boli?

Čičmany

Obec Čičmany je zaujímavá unikátnou starobylou architektúrou, pre ktorú sú typické maľované zrubové drevenice. Časť obce bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Vlkolínec

Vlkolínec je ako jediná obec na Slovensku známa tým, že v nej nájdete len unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb. Predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí a s nenarušenou zástavbou zrubových domov.

Bardejovské kúpele

Múzeum ľudovej architektúry, ktoré sa nachádza v Bardejovských kúpeľoch je najstarším skanzenom na Slovensku. Nachádza sa tam 24 objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne Šariša a Zemplína.

Stará Ľubovňa

Ľubovniansky skanzen je národopisná expozícia v prírode, ktorá predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša.

Svidník

Skanzen vo Svidníku približuje návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Rusínov vo vaicerých minulých historických obdobiach. Vidieť tam môžete najtypickejšie pamiatky ľudovej architektúry a bývania v tejto časti Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom