Známe biblické príbehy podané inak, ako ich možno poznáte 2. časť: Ako to bolo s Mojžišom?

Zdieľať
Moses Receives 10 Commandments

Biblia nie je len náboženská kniha. Postavy v Biblii sú skutočné historické osoby, ktoré zanechali stopu aj v iných národoch, ale najviac o nich počujeme z kresťanskej stránky. Aj iné národy z biblických čias vedeli ako uchovávať históriu a z ich príbehov vieme o iných verziách príbehov týchto osôb.

Mojžiš a Desatoro je pritom jedným z najznámejších príbehov Biblie. Tento príbeh tu nebudeme rozpisovať. Podľa gréckeho historika Straba bol Mojžiš egyptským kňazom, ktorý nemal rád egyptské inštitúcie. Veril, že Boh je vo všetkých veciach a teda nemohol na seba brať podobu zvieraťa alebo človeka. V Strabovej verzii Mojžiš nehovorí s Bohom ani nebojuje s faraónom, len presvedčil ľudí, že jeho tvrdenie o Bohu je pravdivé a tí slobodne odišli do Jeruzalema.

Po Mojžišovej smrti bol Jeruzalem pod nadvládou poverčivých násilníkov, ktorí priniesli so sebou tyranské zákony ako košér strava a obriezka. Začiatok Židov bol dobrý, potom sa však všetko zvrtlo. Každý národ má vlastnú verziu príbehu o Mojžišovi- vrátane Egypta. Rovnako ako podľa Grékov, aj podľa Egypťanov bol Mojžiš egyptským kňazom v Heliopolise. Historik Manetho trvá na tom, že Mojžišove skutočné meno bolo Osarsiph, ale meno si zmenil, keď sa pridal k Židom.

Mantheov príbeh začína faraónom Amenophisom, ktorý chcel krajinu vyčistiť od lepry a ľudí postihnutých touto chorobou. Faraónovi radci povedali, že lepra je božie prekliatie. Faraón nariadil 80000 malomocných pracovať v lomoch a poveril Mojžiša, aby na nich dozeral. Namiesto toho, Mojžiš bažiaci po moci, navrhol vlastné zákony a velil malomocným. Potom uzavrel spojenectvo s Jeruzalemom. S armádou Židov a malomocných zaútočil na Egypt, dobil ho a spálil egyptské chrámy. Faraónovi Amenophisovi trvalo 13 rokov, kým vybudoval armádu a vyhnal Mojžiša z Egypta.

Podľa Manthea je toto skutočný príbeh o tom, ako Mojžiš prišiel do Jeruzalema. Rímsky historik Tacitus tvrdí, že Mojžiš bol ateista. Tacitovi trvalo dlhý čas, kým sa mu podarilo poskladať kúsky príbehov z Mojžišovho života. Aj podľa Egypťanov aj podľa Tacita, Egypt bol sužovaný strašnou chorobou lepry a faraón vyhnal malomocných zo svojej krajiny. V Tacitovej verzii ich poslal do divočiny. Mojžiš patril medzi chorých a nenávidel Boha. Vyzval svojich spoločníkov, aby nečakali pasívne na pomoc od Boha alebo človeka, pretože ich opustili. Mojžiš viedol svojich stúpencov do Kaánu, ktorý si podmanil. Založil judaizmus- nie preto, že v toto naozaj veril, ale preto, aby mal politický nástroj na udržanie lojality svojich ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom